Лабораторна робота №9.
Тема: Вивчення технології твердих сичужних сирів З підвищеним рівнем молочнокислого бродіння
Мета роботи: ознайомитися з технологією виробництва сиру чеддер, ознайомлення з чеддерізацією сирної маси в пласті.
Ззавдання 1. Вивчити основні фізико-хімічні показники вихідної сировини та її сиропридатність.
Завдання 2. Здійснити технологічний процес виробництва сиру чеддер з послідовним фіксуванням параметрів технологічних процесів.
Завдання 3. Заповнити технологічний журнал і накреслити технологічну схему виробництва сиру чеддер.
Устаткування, прилади і матеріали.
Для роботи використовують сирні ванни, сирні форми, преси, апаратуру і реактиви для визначення вологи в сирі, білка, жиру, кислотності молока; молоко охолоджене, пастеризоване цільне і знежирене, вершки, виробничу закваску чистих культур молочнокислих стрептококів і молочнокислих паличок, молоко зріле.
Порядок виконання роботи.
Готують сирні ванни і форми. Визначають вміст жиру, білка, кислотність молока. Розраховують жирність нормалізованого молока, проводять нормалізацію, в нормалізованому молоці визначають вміст жиру, білка, кислотність.
Згортання Молока.
Нормалізоване молоко нагрівають до температури згортання, вносять 1,5…2 % закваски, додають хлористий кальцій у вигляді 40 %-ного розчину (з розрахунку 10…40 г на 100 кг молока). Визначають здатність молока згущуватися. Розраховують кількість сичужного ферменту і вносять його в нормалізоване молоко для утворення згустка.
Обробка згустка.
Проводять розрізання згустка і постановку зерна, розмір якого в кінці процесу 6…8 мм В кінці постановки зерна видаляють 30 % сироватки. Сирне зерно перед другим нагріванням вимішують 30…40 хв. Друге нагрівання проводять поволі, інтенсивність нагріву 1 °С за 3…5 хв, тривалість 30…40 хв. Постійно контролюють кислотність сироватки: після постановки зерна, перед другим нагріванням, в кінці нього, в кінці обробки. Після другого нагрівання сирну масу вимішують 30…50 хв. Готовність зерна визначають по пружності і клейкості шляхом стиснення сирної маси в долоні з подальшим легким розтиранням. Сирні зерна при цьому склеюються, але не втрачають форми. Показники сиру чеддер представлені нижче.
Кислотність молока, °Т 20
Кількість бактерійної закваски, % 1,5…2
Температура згортання, °С 30…33
Тривалість згортання, хв. 30…35
Розмір зерна після постановки, мм 6…8
Тривалість постановки зерна, хв. 10…15
Кількість сироватки, що видаляється, % 30
Тривалість вимішування перед другим 30…35
нагріванням, хв.
Температура другого нагрівання, °С 38…40
Тривалість другого нагрівання, хв. 35…40
Тривалість вимішування після другого 30…50
нагрівання, хв.
Кислотність сироватки, °Т
Після постановки зерна 13…15
Перед другим нагріванням 15…17
В кінці другого нагрівання 16…18
В кінці обробки 18…19
Температура чеддерізації, 0С 32…38
Кислотність сироватки в кінці чеддерізації, 0Т 65…70
Подовженість чеддерізації, хв. 60…120
Чеддерізация сирної маси.
В кінці обробки сирному зерну дають осісти на дно ванни для утворення пласта, який витримують під шаром сироватки 25…30 хв. Після досягнення кислотності сироватки, що виділяється з пласта, 26…27 °Т сироватку з ванни зливають, сирний пласт підприсовують, потім розрізають на частини і укладають на дно ванни в два ряди по висоті. Ванну закривають кришкою для попередження охолодження пласта. Чеддерізацию проводять при температурі сирної маси 32…38°С. Через кожні 15…20 хв.
Частини сирної маси перевертають (4…6 разів), міняючи їх місцями. Нормальний темп наростання кислотності в сироватці 5…9°Т між перевертаннями. Визначають кислотність сироватки в кінці чеддерізації (65…70 °Т), рН сирної маси 5,2…5,4.
Сирна маса до кінця чеддерізації повинна мати волоконно-шарувату структуру, при нагріванні в гарячій воді (95 °С) витягуватися в нитці. Якщо сирна маса до кінця чеддерізації недостатньо розшаровується, то процес подовжують. При сирній масі, що розтікається, процес скорочують.
Посолка, формування і пресування.
Після чеддерізації сирну масу дроблять на шматки розміром 2…4 см, солять сухою сіллю (з розрахунку 2,5…3 % до кількості чеддерізованої сирної маси), запресовують у форми із застосуванням серветок з бавовняної тканини або для безсерветкового пресування. При безсерветковомупресуванні сир пресують 10…14 г без перепрессовок, при серветковому 24 г; перепрессовку проводять через 2 і 12 г.
Оформлення роботи.
Складають схему технологічних процесів виробництва сиру чеддер з вказівкою режимів. Описують технологічні особливості виробництва сирів з підвищеним рівнем молочнокислого процесу і виконання робіт. Проводять розрахунки, заповнюють технологічний журнал.
Запитання для самоперевірки
1. Які технологічні принципи встановлені в основу класифікації сирів?
2. На які групи підрозділяються сичужні сири?
3. Назвіть особливості технології твердих сирів з високою температурою
Другого нагрівання.
4. На які групи розділяють тверді сири з низькою температурою другого нагрівання.
5. В чому єство чеддерізації сирної маси в пласті?
6. Які способи формування застосовують у виробництві твердих сирів?
7. Яка мета самопресування і пресування сирів?