mi band mi band

Контроль пастеризаціі молока

16

Контроль пастеризації молока

Мета: Виявлення пероксидази за реакцією з йодисто-калієвим крохмалем

Довідковий матеріал

Виявлення пероксидази за реакцією з йодисто-калієвим крохмалем

Суть методу. Метод ґрунтується на розщепленні перекису водню ферментом персксидазою з виділенням атомарного кисню, який, окислюючи йодистий калій, звільняє йод, що утворює з крохмалем з’єднання синьо­го кольору.

Прилади і реактиви. Прилади аналогічні методу ви­явлення пероксидази

mi band mi band
з солянокислим парафеніліндіаміном; 0,5 % розчин перекису водню; крохмаль карто­пляний; калій йодистий х. ч або ч. д. а., дистильована вода; лійки скляні В 56—80 XV—1; фільтри паперові діаметром 11 см.

Для приготування йодисто-калієвого крохмалю зва­жують 3±0,01 г крохмалю і змішують з 5—10 см3 дистильованої холодної води до одержання однорідної маси. Окремо у колбі доводять до кипіння 100 см3 ди­стильованої води і при безперервному помішуванні при­ливають воду до розведеного крохмалю, не допускаючи утворення грудочок. Одержаний розчин доводять до ки­піння. Після охолодження до розчину крохмалю додають З г йодистого калію, перемішуючи до повного розчинен­ня кристалів.

Розчин йодисто-калієвого крохмалю нестійкий, тому його слід готувати у невеликих кількостях і зберігати в темному прохолодному місці не більше двох днів До­пускається замість йодисто-калієвого крохмалю викори­стовувати окремо приготовлені 1 % розчин крох­малю і 10 % розчин йодистого калію.

При використанні йодисто-калієвого крохмалю, який зберігався більше двох днів, необхідно його перевірити. Для цього у пробірці необхідно закип’ятити 5 см3 мо­лока і після охолодження додати 5 крапель розчину йодисто-калієвого крохмалю і 5 крапель 0,5 % роз­чину перекису водню і перемішати. Поява темно-синьо­го або сірувато-синього забарвлення свідчить про не­придатність розчину.

Хід визначення. В скляну пробірку віл міряють 5 см3 молока і додають 5 крапель розчину йодисто-калієвого крохмалю і 5 крапель 0,5 % розчину перекису вод­ню, перемішуючи колоподібними рухами вміст пробірки після внесення кожного реактиву

Якщо використовують окремо розчин крохмалю і йодистого калію, то у кожну пробірку з молоком додають 0,5 см* 1 % розчину крохмалю, 2 краплі 10 % розчину йодистого калію і 5 крапель 0,5 % розчину перекису водню, перемішуючи вміст про­бірок після внесення кожного реактиву.

Наявність пероксидази визначають за зміною за­барвлення. При відсутності ферменту в молоці його ко­лір не змінюється. Це свідчить, що молоко пастеризу­вали з дотриманням температурного режиму. При на­явності пероксидази в молоці вміст пробірок не більш як через 2 хв. набуває сірувато-синього забарвлення, яке поступово переходить в темно-синє. Отже, молоко не піддавалося пастеризації або піддавалося пастери­зації при температурі нижче 80°С, чи було змішане з не пастеризованим. Поява забарвлення в пробірках через 2 хв. після внесення йодисто-калієвого крохмалю і перекису водню не свідчить про відсутність пастери­зації Чутливість методу дає змогу виявити додавання не менше 5 % не пастеризованого молока до пастери­зованого.

Виявлення фосфатази за реакцією з фенолфталеїн-фосфатом натрію

Суть методу. Метод ґрунтується на гідролізі фенол-фталеїнофосфату натрію ферментом фосфатазою з ут­воренням фенолфталеїну, який дає рожеве забарвлення в лужному середовищі.

Прилади і реактиви. Прилади такі ж і при виявлен­ні фосфатази за реакцією з 4-аміноантипірином; аміак водний, ч. д. а., розчин концентрацією 1 моль/дм3; амо­ній хлористий, х. ч. або ч. д. а., розчин концентрацією 1 моль/дм3; суміш буферна аміачна; фенолфталеїн фос­фат натрію порошкоподібний, 0,1 % розчин; про­бірки з безбарвного скла і нанесеними мітками на 2 см3; піпетки на 1 і 2 см3; пробки гумові; дистильована вода.

При приготуванні аміачної буферної суміші беруть 80 см3 розчину аміаку, 1 моль/дм3 і змішують з 20 см3 розчину хлористого амонію 1 моль/дм3 (рН 9,8).

Для приготування 0,1 % розчину фенолфталеїн-фосфату натрію беруть 0,1 г порошкоподібного фенол-фталеїнфосфату натрію, зваженого з погрішністю не більше 0,0002 г, розчиняють у мірній колбі на 100 см5 з невеликою кількістю буферної суміші, а потім доли­вають буферну суміш до мітки і перемішують,

Хід аналізу. В пробірку відміряють 2 см3 молока і 1 см3 розчину фенолфталеїнфосфату натрію, закри­вають пробкою і перемішують. Потім пробірку поміща­ють у водяну баню з температурою води 40—45 °С і визначають забарвлення молока в пробірці через 10 хв. і через 1 год.

При відсутності ферменту фосфатази забарвлення молока в пробірці не змінюється. Значить молоко па­стеризували при температурі не нижче 63 °С. При наяв­ності фосфатази молоко в пробірці набуває забарвлення від світло-рожевого до яскраво-рожевого. Значить мо­локо не пастеризувалось або пастеризувалося при тем­пературі нижче 63 °С, або було змішане з не пастеризованим. Чутливість методу дає змогу виявити додавання не менше 2% не пастеризованого молока до пастеризова­ного.

Дослідження молока корів, хворих на мастит

Проба  відстоювання.  Використовують молоко, яке дало позитивну реакцію з димастином  або мастидином.

Техніка проведення. В пробірки наливають по 10—15 см3 молока, одержаного з кожної частки молочної залози, і переносять його на 16—18 год у холодильник при температурі 4—10 °С. Після закінчення цього часу враховують результати. Молоко здорових корів має білий або злегка синюватий колір, без осаду. В молоці корів, хворих на мастит, на дні пробірки утворюється осад. В деяких випадках молоко стає водянистим з невеликим шаром вершків, які можуть бути тягучими. Висота осаду у відстояному молоці 0,1 см і більше або наявність пластівцеподібних, тягучих вершків вказує на позитивний результат проби.

Корову з таким станом молочної залози вважають хворою на мастит, її ізолюють від решти тварин і лікують. Молоко з хворої частки видоюють вручну, збирають окремо і знищують. Молоко з інших часток хворої тварини кип’ятять і випоюють молодняку.

Контрольні питання

При якій температурі молока визначають бактеріальну забрудненість молока? Для чого і як ставлять пероксидазну і фосфотазну проби молока?

Література

ДСТУ3662-97 “Молоко коров’яче незбиране. Вимоги при закупівлі”? Кугенев П. В., Барабанщиков Н. В. Практикум по молочному делу. – М.: Колос, 1968. – 287 с.

Ви прочитали: "Контроль пастеризаціі молока"
Читати далі

5% знижка
Призу не буде.
Наступного разу
Майже!
10% знижка
Безкоштовна електронна книга
Призу
Сьогодні не пощастило.
Майже!
15% знижка
Призу не буде.
Не пощастило.
Отримайте свій шанс виграти!
Безкоштвно покрутіть колесо. Це ваш шанс виграти чудові знижки!
Наші внутрішні правила:
  • Одна гра на одного користувача
  • Шахраї будуть дискваліфіковані.
mi band mi band
Прокрутити вгору