Рибний
Риба (краще родини окуневих) і рибні оброблені відходи (голови, плавники, шкіра, кістки)
3 голів видаляють зябра, очі, великі голови риб із хрящовим скелетом розрубують на частини. Голови ляща, коропа, вобли, карася і плотви не рекомендується варити, оскільки бульйон буде мати гіркий смак. Інші відходи добре промивають, кладуть у казан, заливають холодною водою (на 1 кг продуктів 3—3,5 л води), доводять до кипіння, знімають піну, додають сирі овочі (біле коріння і цибулю) і варять при слабкому кипінні 50-60 хв. При варінні бульйонів із голів риб із хрящовим скелетом через 1 год. голови виймають, відокремлюють м’якоть, а хрящі промивають і продовжують варити до розм’якшення. Готовий бульйон відстоюють, потом проціджують.
Грибний
Готують із сушених або свіжих грибів
Сушені гриби перебирають, промивають, заливають холодною водою на 10-15 хв., промивають. Промиті гриби заливають холодною водою (на 1 кг грибів 7 л води) і залишають для набухання на 3-4 години. Після цього виймають, рідину відстоюють і проціджують.
Важливо при варінні бульйонів дотримуватись певного температурного режиму. Якщо м’ясо покласти в холодну воду, а потім поступово нагрівати її до кипіння, то кількість розчинних речовин у бульйоні буде дещо більшою, ніж у тому випадку, коли м’ясо кладуть у киплячу воду.
Заправними називають такі перші страви, які готують на бульйонах, відварах або воді і заправляють пасерованими овочами (цибулею, морквою, білим корінням), томатом і борошном. До складу заправних перших страв входять овочі, крупи, бобові або макаронні вироби, тому ці страви набувають смаку і аромату тих продуктів, що використані для їх приготування.
Таблиця 6.2. Характеристика заправних супів