Люмен дорівнює світловому потокові, що його випромінює точкове джерело в тілесному куті 1 ср при силі світла 1 кд (при рівномірному випромінюванні): 1 лм = 1 кд • 1 ер.
За одиницю енергетичної сили світла взято 1 Вт/ср.
Освітленість Е. Світловий потік може виходити і від не-самосвітних тіл, які відбивають або розсіюють світло, що
Рис.4 Рис.5
Елемента (рис. 4).
При рівномірному світловому потоці
Якщо тіло освітлюється точковим джерелом на відстані r від нього, – тоді з рис. 5 видно, , а . На основі (6) матимемо
(7)
Де а — кут між нормаллю до площини dS, на якій визначаємо освітленість, i напрямом світла, d S n — площина, перпендикулярна до потоку, I — сила світла точкового джерела. Одиницею енергетичної освітленості в СІ є ват на квадратний метр (Вт/м'2).
Яскравість В. Для багатьох світлотехнічних задач деякі джерела можна вважати точковими. Проте розмірами більшості джерел нехтувати не можна. Для характеристики таких самосвітних і • несамосвітних (світяться відбитим світлом) джерел введено фотометричну величину яскравість в певному напрямі. Вона характеризує випромінювання світної поверхні у цьому напрямі. Яскравість визначається світловим потокам, який посилається в певному напрямі одиницею видимої поверхні в одиничному тілесному куті.
(8)
В СГС за одиницю яскравості взято стильб (сб). Стильб е яскравість світної поверхні, яка в перпендикулярному до неї напрямі з 1 смг дає силу світла в 1 кд:
1 сб = 1 вд/см3 = 10 кд/м2.
СвітністьR. Якщо є джерело світла скінченних розмірів (самосвітне або таке, що світиться відбитим світлом), то світністю джерела називається поверхнева густина потоку, яка випромінюється поверхнею в одну сторону в усіх напрямах в межах кута cр. Якщо елемент поверхні dS випромінює (відбиває) потік dФ в одну сторону, то . Для рівномірної світності можна записати . Одиниця вимірювання світності в СІ — люмен на квадратний метр (лм/ма). Одиницею енергетичної світності в СІ є ват на квадратний метр (Вт/м2).
4. Закони фотометрії. В основі фотометричних вимірювань лежать два закони освітленості.
Освітленість поверхні точковим джерелом світла змінюється обернено пропорційно квадрату відстані джерела від освітлюваної поверхні.
Нехай точкове джерело світла 0 (рис.8) посилає світло в усі сторони.
Рис.8
Опишемо навколо джерела сфери радіусами . Очевидно, що світловий потік через площадки S1 i S2 однаковий, бо перебуває в одному тілесному куті W. Тоді освітленість Е на площадці S1
, а освітленість Е2 на площадці S2 дорівнює .
Визначивши елементи сферичних поверхонь через тілесний кут, дістанемо .
2. Освітленість, яка створюється на елементарній площадці потоком, що падає на неї під деяким кутом, пропорційна косинусу кута між напрямом променів і нормаллю до площадки. .
Реферати
- классификация показателей качества продукции
- основные физико – химические свойства пищевых продуктов.
- шницель свиной сроки хранения и реализация
- балльной системы оценки уровня качества продуктов
- метод определения углеводов в пищевом продукте
- будова різьб болта та гайки
Читати далі