Електромагнетизм Магнітне поле (Лаб).
Мета: розв’язання задач з електромагнетизму.
Студент повинен знати та вміти: основні поняття щодо магнітного поля, закон Ампера, закон Біо-Савара-Лапласа, сила Ампера та сила Лоренца, вміти розв’язувати задачі згідно розглядуваної теми.
Задача № 1.
Дріт з міді розташований упоперек магнітного поля з індукцією 1 ∙ 10-3 Тл. Якою має бути густина струму в провіднику для того, щоб він міг без опори висіти в повітрі? Густина міді 8930 кг/м3.
Розв’язання.
.
Відповідь: це можливо, коли густина струму в провіднику 88 А/мм2 .
Задача № 2.
У деякому об’ємі існують схрещені однорідні електричне поле з напруженістю E = 17 кВ/м і магнітне поле з індукцією В = 0,01 Тл. Певний іон прискорили напругою Uo =15 кВ і під час його руху в схрещених полях виявилось, що його траєкторія строго прямолінійна. Що це за іон?
Розв’язання. З умови задачі випливає, що для іона в схрещених полях зрівноважуються дві сили:
F = qE з боку електричного поля, яка не залежить від швидкості іона, і сила збоку магнітного поля, яка залежить від швидкості іона. Останню знайдемо з рівності . Прирівнюючи сили і враховуючи значення швидкості, обчислюємо q/m для іона:
За допомогою таблиць визначаємо, що значення відповідає іону водню – протону.
Відповідь: = 1 ∙ 108 Кл/кг, що відповідає протону.
Задача № 3
Прискорений напругою 15 кВ протон влітає в однорідне магнітне поле з індукцією 0,01 Тл перпендикулярно до силових ліній поля. Обчисліть час перебування протона в магнітному полі.
Розв’язання. Неважко переконатись, що протон опише в полі півколо і вилетить назовні. Він перебуватиме у полі половину періоду обертання. Для знаходження останнього використаємо закон Ньютона для руху протона під дією сили Лоренца:
.
Радіус повороту також можна знайти з цього ж рівняння:
.
Враховуючи, що час перебування протона в полі дорівнює половині періоду, визначимо
=3, 14 мкс.
Відповідь: протон перебуватиме в магнітному полі протягом 3,14 мкс незалежно від того, якою напругою він був прискорений.
Задача № 4
В однорідному магнітному полі, індукція якого В = 0,6 Тл, рухається рівномірно провідник довжиною = 20 см. Провідником проходить струм силою = 4 А. Швидкість руху провідника = 0,2 м/с напрямлена перпендикулярно до індукції магнітного поля. Визначити роботу переміщення провідника за = 10 с руху і потужність, необхідну для здійснення цього руху.
Розв’язання. На провідник із струмом у магнітному полі діє сила . За умовою задачі . Робота по переміщенню провідника , де s – шлях, пройдений провідником. Врахувавши, що , де V – швидкість руху провідника, дістанемо .
Підстановка числових даних дає результат Р = 0,096 Вт.
Відповідь: Р = 0,096 Вт.
Задача № 5
Струм, що тече в рамці, яка містить N витків, створює магнітне поле. В центрі рамки індукція поля 0,126 Тл. Знайти магнітний момент рамки, якщо ії радіус 10 см.
Розв’язання. Магнітний момент рамки з струмом : (1), де – сила струму, S – площа витка () (2), N – число витків в рамці.
Індукція магнітного поля в центрі колового струму (багатовиткового)
(3), звідки (4). Підставимо (2) і (4) в (1), отримаємо:
. . Підставимо числові дані і отримаємо:
Відповідь: .
Реферати
- методы контроля
- потери в химии
- виробники технічної солі
- Строение свойства получения эмульсий
- технохімічний контроль харчових виробництв
- технохімічний контроль харчових виробництв
Читати далі