Виробництво солі
.
Кухонна сіль являє собою кристалічний хлорид натрію, містить домішки інших солей (переважно хлориди магнія і кальція).
Кухонну сіль в якості консерванта застосовують в консервній промисловості а також в якості харчової добавки в хлібопекарному, кондитерському і харчовоконцентратному виробництві.
В залежності від способу виробництва кухонна сіль буває кам’яною, самосадочною, садочною і виварочною. При різних способах обробки отримують молоту сіль різної крупноти помола.
Кам’яну
Самосад очну сіль добувають з соляних озер, котрі є основним джерелом солі.
Садочну сіль добувають в невеликій кількості шляхом випарювання води з природних водоймів або штучних басейнів, в результаті перенасичених розчинів випадає кристалічний осад хлорида натрію.
Виварочну сіль отримують, проводячи очистку, уварювання і виділяючи кристали хлорида натрію з розсолів кухонної солі. Цей вид солі містить найменшу кількість сторонніх домішок.
Йодована сіль являє собою кухонну сіль з додаванням йодиду калія Ця сіль служить для профілактики захворювань щитової залози в районах, де мешканці не отримують достатньої кількості йоду з продуктами харчування.
Харчову кухонну сіль випускають слідуючи сортів: екстра, вищий, перший і другий. Сіль не повинна мати запона і сторонніх механічних домішок. За смаком 5% розчину солі судять про відсутності сторонніх присмаків і запахів. Сіль екстра повинна мати білий колір, для інших сортів допускаються відтінки( сіруватий, жовтуватий, розовуватий). Вміст хлориду натрію в кухонній солі різних сортів повинен бути не менш: екстра – 99,7%, вищий – 98,4%, перший – 97,7%. Вміст вологи залежить від способу виробництва і сорта солі і складає для солі екстра не більше 0,1%, вищого і першого – від 0,25 (для кам’яної) до 5% (для виварочної). ГОСТ також передбачає визначення вмісту нерозчинених у воді речовин і хімічних домішок(кальцій, магній, оксид заліза та ін.). Йодована сіль всіх сортів повинна містить 25 г. йодиду калія в 1 тоні солі, вміст вологи не повинен перевищувати 0,25%.
Розмір частинок молотої кухонної солі визначають номером помола, для вищого і першого сортів використовують помоли № 0.1,2.3 для другого сорта – 1,2,3.
В торгівлю кухонна сіль поступає в різній розфасовці в пачках. Пакетах вагою до 1 кг. На харчові підприємства сіль доставляють в мішках і зберігають в окремих приміщеннях з відносною вологістю повітря не більше 75%. Кухонна сіль дуже гігроскопічна, що пов’язано з наявністю в ній домішок. При значних коливаннях відносної вологості повітря вона може відсиріти, потім при довготривалому зберіганні злежується, що сильно обтяжує її використання.
На харчових підприємствах кухонну сіль зберігають в розчині в спеціальних резервуарах антикорозійним покриттям. Перед використанням в виробництві утворений насичений розчин солі очищують відстоюванням і фільтруванням.
ГОСТ 13830 – 68. Технічні вимоги.
Сіль кухонна харчова. 1. Кухонну харчову сіль ділять по способу виробництва і обробки на:
– мілко кристалічну – виварочну;
– молоту різних видів і різної крупнисті помола – несіяну і сіяну;
– не молоту різних видів – комову, дроблену, зернову;
– йодовану;
По сортам на:
– екстра;
– вищій;
– перший;
– другий.
2. В лікувальних і профілактичних цілях сіль всіх сортів виварочна і помолов може випускатися з додаванням йодистого калія по ГОСТ 4232 – 65 в кількості 25г. на 1т. солі.
3. Для стабілізації йодистого калія в йодовану сіль (окрім виварочної солі сорта „Екстра”) додають тіосульфат Na по ГОСТ 4215 – 66 в кількості 250г. на 1т. солі. Відхилення від норм вмісту йодистого калія і тіосульфату натрію допускається не більше +- 20%.
4. Вміст вологи в йодованій солі допускається не більше 0,5%. По іншим фізико – хімічним показникам йодована сіль характеризується тими ж показниками що й кухонна харчова сіль.
5. Реакція на лакмус водного розчину солі всіх сортів повинна бути нейтральною або близькою до неї.
6. Органолептичні показники солі повинні відповідати вимогам.
– смак і запах: 5% розчин солі повинен бути чисто солоний, без сторонніх присмаків і запахів.
– для йодованої солі допускається слабкий запах йоду.
– колір: для сорта „Екстра” – білий. Для інших сортів – білий з відтінками.
7. Сіль не повинна містити помітних на очі сторонніх механічних домішок.
8. Сіль сорта „Екстра” повинна при посіві через сито зі стороною квадратного отвору 0,8 мм. проходити повністю; при просіві через сито зі стороною квадратного отвору 0,5 мм не менше 95%.
9. Сіль „Дроблена” і „Зернова” випускається зерном розміром не більше 40 мм.
Сіль „Глиба” випускається в вигляді кусків вагою від 3 до 50 кг. Домішки кусків вагою не менше 3 кг допускаються в кількості не більше 10%.
10. Виготовляч повинен гарантувати відповідність випускаємої солі вимогам діючого стандарту і супроводжувати кожну партію солі документами встановленої форми посвідчуючи її якість.
11. Якість солі „Глиба” встановлюється на солепідпроємствах по аналізам молотої солі даної шахти.
Упакування, маркування, транспортування і зберігання солі.
1. Сіль сорта „Екстра” випускається тільки в упакованому вигляді: в торгівлю – в мілкій і крупній упаковці; для підприємств харчової та інших галузей промисловості в крупній упаковці.
Під мілкою упаковкою розуміють споживчу тару (ГОСТ 6420 – 73), бумажні пакети з внутрішнім пакетом або без нього (ГОСТ 13502 – 68).
Пачки і пакети виготовлені з паперу по ГОСТ 7247 – 73.
Під крупною упаковкою розуміють тару, яка вміщує до 50 кг солі
· чотирьох – шестишарові паперові не просочені мішки по ГОСТ 2227 – 65.
· Паперові багатошарові бітуміровані мішки по ГОСТ 2226 – 62.
На пару наносять маркіровку, в котрій повинні бути вказані:
– найменування солепідприємства;
– “сіль кухонна харчова”;
– строк зберігання (для йодованої солі);
– номер діючого стандарта;
Харчова сіль повинна перевозитися в добре промитих вагонах, висушених, справних, з добре закритими люками і дверями. Сіль зберігається в закритих сухих складах.
Контрольні запитання.
Перспективи виробництва солі та її знаходження в регіонах України. Як розподіляють сіль в залежності від способу виробництва? Які сорти кухонної солі виробляють в Україні? Який вміст вологи повинен бути у солі? В якій тарі поступає сіль? Який температурний режим та вологість допускається при зберіганні солі?
Ви прочитали: "Виробництво солі"Читати далі