Товарний знак — це знак, який допомагає відрізнити продукт (товар) одного підприємства від подібного продукту (товару) іншого виробника. Цей товар повинен мати розпізнавальний знак, щоб покупець міг зробити свій вибір.
6.2. Види товарних знаків
У міжнародній практиці, поряд з розподілом знаків за формою їх зображення, розрізняють індивідуальні і колективні знаки.
Індивідуальний знак — це позначення, зареєстроване на ім’я окремої юридичної або фізичної особи, яка займається підприємницькою діяльністю.
Колективний
Підприємства — учасники об’єднання можуть використовувати колективний знак як єдиний засіб для позначення товарів або використовувати його поряд із своїм індивідуальним товарним знаком.
У світі немає таких країн, де б не застосовувалися товарні знаки і де б вони не захищались. Виключне право на використання товарних знаків, як правило, одержують шляхом їх реєстрації, але в деяких країнах це виключне право закріплюється факто першого використання знака.
Закон передбачає такі види знаків для товарів і послуг:
– словесні;
– зображувальні (композиції ліній, плям, фігур), формі на площині; об’ємні (композиції фігур у трьох вимірах, тобто у формі самого виробу або його упаковки — флакони, пляшки, тощо);
– комбіновані (сполучення зображувальних, словесних і об’ємних елементів).
Отже, об’єктом знака можуть бути словесні, зображувальні, об’ємні та інші позначення або їх комбінації, виконані у будь якому кольорі чи поєднанні кольорів.
Під словесним знаком розуміють позначення, яке має вигляд слова (слів) або сполучення літер, що мають словесний характер. Такі знаки набувають все більшого поширення, оскільки вони мають ряд переваг перед іншими знаками. Ці знаки легше запам’ятовуються, простіше відтворюються, їх зручно рекламувати, особливо по радіо і телебаченню.
Зображувальний знак має вигляд зображення конкретного характеру або композиції ліній, плям, фігур будь-яких форм кольорів на площині. Наприклад, орнаменти та символи, зображення тварин, птахів, стилізовані зображення всіляких предметів, іноді з включенням літерних елементів.
Об’ємний знак представляє собою композицію у вигляді фігур (ліній) або їх комбінацій у трьох вимірах. Прикладом такого знака є фігурне мило, оригінальний вид упаковки, флакона, пляшки, коробки для цигарок та ін.
Комбінований знак має вигляд комбінації елементів різноманітного характеру. Найчастіше це словесно-зображувальні композиції.
Інші об’єкти знаків: До них можуть бути віднесені звукові, світлові, світлозвукові та інші позначення.
За ступенем відомості знаки поділяють на звичайні та загальновідомі.
Звичайний знак — це будь-яке нове оригінальне позначення товарів (послуг), яке відповідає усім умовам надання правової охорони.
Зокрема, необхідною умовою його охорони є державна реєстрація позначення.
Загальновідомим знаком визнається таке позначення, яке відоме широкому колу споживачів завдяки його використанню для позначення певних товарів.
Позначення, заявлене як знак для товарів і послуг, має бути корисним, придатним для маркірування товарів і відповідати вимогам промислової естетики і ергономіки.
Заявлене позначення має бути новим, тобто невідомим ніде У світі і тому придатним для реєстрації за кордоном. Для вияв лення новизни позначення провадиться експертиза заявленого позначення по суті.
6.3. Функції товарного знака
Товарні знаки виконують в основному чотири функції:
1). Індивідуалізуюча, яка полягає в тому, що знак забезпечує необхідну відмінність однорідних товарів (послуг) різних виробників, що знаходяться у цивільному обороті, дозволяючи розпізнавати і запам’ятовувати за зовнішніми ознаками товари (послуги), які випускаються конкретним підприємством.
2). Гарантійна полягає в тому, що знак виступає гарантом якості товару чи послуг, відомих споживачам.
3). Реклама полягає в тому, що на основі психологічного впливу на споживача забезпечується стійкий інтерес до певного товару, що маркується знаком, та його виробника, який забезпечує таку популярність, тобто знак є неодмінним елементом реклами, за допомогою якої встановлюється зв’язок товару з його виробником.
4). Вказівна полягає в тому, що знак вказує на походження товару або послуг.
Крім того, знак виконує й інші допоміжні функції, в тому числі стимулюючу, психологічну, виховну.
6.4. Правова охорона знака в Україні
В Україні правова охорона товарних знаків здійснюється За коном України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» від 15 грудня 1993 р. в редакції від 21 грудня 2000 р.
Закон про товарні знаки має за* головну мету забезпечення індивідуалізації товарів і послуг певними позначеннями. В умовах ринкової економіки така індивідуалізація вкрай не обхідна, оскільки вона дає змогу товари одного виробника чи послуги однієї організації відрізняти від однорідних товарів і послуг інших виробників чи осіб, що надають послуги. Саме цим він відрізняється від законодавства про фірмове найменування (фірму), метою якого є забезпечення індивідуалізації виробників, а не товарів чи послуг.
Закон про товарні знаки за своїм змістом відповідає основ ним вимогам Всесвітньої організації інтелектуальної власності.
Основна позитивна риса Закону про товарні знаки полягає в тому, що за ним товарний знак наділений функціями, які він має виконувати, а саме — відрізняти товари одного виробника від подібних товарів чи послуг іншого виробника чи особи, що надає послуги.
Закон про товарні знаки не містить визначення підстав чи критеріїв, за якими те чи інше позначення можна визнати товарним знаком. Він наводить лише перелік позначень, які не можуть бути визнані знаками для товарів і послуг. Звідси напрошується висновок, що усі інші позначення, які не перелічені в Законі, можуть бути визнані знаками для товарів і послуг. Проте це не означає, що позначення, яке заявляється для реєстрації як знак для товарів і послуг, не повинно відповідати певним вимогам. Закон такі вимоги встановлює. Передусім: правова охорона надається знаку, що не суперечить суспільним інтересам, принципам гуманності і моралі та на який не поширюються підстави для відмови в наданні правової охорони, встановлені Законом про товарні знаки.
Право власності на знак охороняється державою і засвідчується свідоцтвом. Свідоцтво є офіційним охоронним доку ментом, що видається від імені держави уповноваженим на це державним органом.
Строк дії свідоцтва становить 10 років від дати подання за явки до Установи і продовжується Установою за клопотанням власника свідоцтва щоразу на 10 років. Кількість продовжень не обмежується. Свідоцтво України діє лише на території України.
Відповідно до Закону про товарні знаки основні функції знаків для товарів і послуг — це індивідуалізація виробленої продукції і наданих послуг, захист їх якості та інших достоїнств від зазіхань, забезпечення стійкості попиту, захист інтересів сумлінних виробників і споживачів, реклама виробів та послуг, підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товарів і послуг в умовах ринкової економіки.
6.5. Позначення, що не можуть бути визнані знаками для т варів та послуг
Закон докладно визначає, які позначення не можуть бути визнані знаками для товарів і послуг. Перелік позначень, наведених У Законі про товарні знаки, що не можуть бути визнані як знаки Для товарів і послуг, умовно можна поділити на чотири групи.
Першу групу складають символи, позначення, відзнаки, що мають уже офіційно визнане значення для держави чи суспіль ства. До цієї групи належать:
Державні герби, прапори, емблеми;
Офіційні назви держав;
Скорочені або повні найменування міжнародних і міжу рядових організацій;
Офіційні контрольні, гарантійні та пробірні клейма, пе чатки;
Нагороди та інші відзнаки.
За згодою компетентних органів або власників позначень вони можуть вноситися до знака як елементи, що не охороня ються.
Другу групу позначень складають позначення, які не відпові дають вимогам законодавства, тобто вони або:
Не мають розрізняльної здатності;
Є загальновживаними як позначення товарів і послуг певного виду;
Лише вказують на вид, якість, кількість, властивості, призначення, цінність товарів і послуг, а також на місце і час виготовлення чи збуту товару або надання послуги. Так, не виз наються, наприклад, знаками для товарів і послуг позначення у вигляді чаші, обвитої змією, оскільки це позначення є уста леним символом для фармацевтичних препаратів і взагалі для медицини. Численні словесні позначення, такі як 2Укрторг-реклама», «Промінвест-банк», «Українська біржа нерухомості» та інші підпадають під зазначений виняток і можуть бути вне сені до знака як елементи, що не охороняються, якщо вони не мають домінуючого розташування в зображенні знака;
Є загальновживаними символами і термінами;
Є оманливими або такими, що можуть ввести в оману споживача щодо товару (послуги) або особи, яка виготовляє товар чи надає послуги.
Позначення не має розрізняльної здатності, якщо воно належить до:
Позначень, які складаються лише з однієї літери, цифри, лінії, простої геометричної фігури, що не мають характерного графічного виконання.
Це найчисленніша і характерна група позначень, що не має розрізняльної здатності. Такі позначення не можуть бути використані як знак у зв’язку з тим, що споживачі можуть їх розглядати як прості посилання на сорт, тип, серію та інші технічні характеристики виробу.
Прості геометричні фігури (ромби, трикутники, кола, квадрати), взяті окремо поза комбінацією з іншими фігурами, літерами або словами втратили свою розрізняльну здатність у зв’язку з їх широким розповсюдженням;
Реалістичних зображень товарів, якщо знак заявляється на реєстрацію як знак для позначення цих товарів.
Прості реалістичні зображення товарів не можуть бути використані як знак тому, що вони позначають лише сам товар і не пов’язують його з виробником. Такі зображення можуть розміщувати на своєму товарі будь-які виробники, і такі позначення можуть вільно використовуватися. Реалістичні зображення товарів не можуть індивідуалізувати товар і його виробника у зв’язку з тим, що вони не мають особистих розрізняльних ознак і позбавлені оригінальності;
Тривимірних об’єктів, форма яких зумовлена виключно функціональним позначенням;
Загальновживаних скорочень;
Позначень, які тривалий час використовувались в Україні кількома виробниками як знаки для товарів, що мають спільну якість або інші спільні характеристики.
До загальновживаних символів, крім тих, які пов’язані з певною діяльністю, належать також умовні позначення, що використовуються в науці та техніці, позначення хімічних елементів, математичних символів, наприклад такий символ, як інтеграл.
До цієї групи також належать позбавлені оригінальності позначення, в яких за основу беруть зображення предмета, характерного для даної галузі господарства. Наприклад, для швейної промисловості — зображення голки з ниткою або предметів одягу, фігури людини; для машинобудування — зображення шестерні, для конструкторського бюро — зображення циркуля тощо, оскільки такі позначення через частоту використання не можуть індивідуалізовувати товар і його виробника, легко можуть бути сплутані споживачами і практично не відрізняються одне від одного.
До третьої групи позначень закон відносить такі, які є тотожними або схожими настільки, що їх можна сплутати з:
Раніше зареєстрованими знаками чи заявленими на реєстрацію в Україні на ім’я іншої, особи щодо однорідних то варів і послуг;
Знаками інших осіб, якщо ці знаки охороняються без реєстрації на підставі міжнародних договорів, учасником яких є Україна;
Фірмовими найменуваннями, що відомі в Україні і належать іншим особам, які одержали право на них до дати подання до Держпатенту України заявки стосовно однорідних товарів і послуг;
Найменуваннями місця походження товарів, крім ви падків, коли вони включені до знака як елементи, що не охороняються, і зареєстровані на ім’я інших осіб, які мають право користуватися такими найменуваннями;
Реферати :
Читати далі