Міжнародна класифікація товарів і послуг для реєстрації знаків є єдиною в Україні системою класифікування товарів і послуг та призначена для використання під час розроблення і реєстрації знаків для товарів і послуг усередині країни, а також для їх міжнародної реєстрації.
7.6.3. Міжнародна класифікація зображальних елементів знаків
Міжнародна класифікація зображальних елементів знаків (КЗЕ) запроваджена Угодою, укладеною 12 червня 1973 р. на Віденській Дипломатичній Конференції.
Віденьска Угода набрала чинності 9 серпня 1985 р.
Мета
Класифікація має ієрархічну систему, що розвивається від загального до приватного, поділяючи всі зображальні елементи на категорії, групи та підгрупи. Там, де це доречно, даються пояснювальні примітки. Вони стосуються або класифікації загалом, або якої-небудь певної категорії, групи чи підгрупи.
Існують дві головні підгрупи, на додаток до яких є допоміжні підгрупи, призначені для образотворчих елементів, котрі вже включені в головні підгрупи.
7.6.4. Міжнародна класифікація промислових зразків
Міжнародна класифікація промислових зразків (МКПЗ) введена Локарнської угодою, що підписана під час Локарнською Дипломатичної Конференції 8 жовтня 1968 р. Звідси Міжнародну класифікацію промислових зразків називають також Локарнською класифікацією.
Пошук інформації у сфері охорони промислової власності
Пошук інформації щодо об’єктів промислової власності необхідний для задоволення різноманітних інформаційних потреб.
Зокрема, він здійснюється для забезпечення процедури видачі охоронних документів і проведення патентних досліджень на різних етапах створення і використання об’єктів промислової власності. Цілі патентних досліджень і вимоги щодо обсягу пошуку для них викладено в ДСТУ 3574-97 і ДСТУ 3575-Залежно від призначення пошуку встановлюється ретроспективність (глибина) і обсяг пошукового масиву. Відповідний обсяг патентної документації для цілей експертизи заявок на винаходи по суті визначається кожним патентним відомством згідно з його політикою.
За режимом виконання розрізнюють ретроспективний пошук і моніторинг, або вибірний розподіл інформації. Ретроспективний пошук виконується одноразово на певному масиві документів заданої ретроспективності. При моніторингу пошук проводиться періодично відповідно до постійного профілю (запиту, що відображає інформаційну потребу користувача) на глибину нових надходжень від дати попереднього пошуку.
7.7. Патентні дослідження
Патентні дослідження — системний науковий аналіз властивостей об’єкта господарської діяльності (ОГД) протягом його життєвого циклу, що випливають з охорони прав на об’єкти промислової власності. Їх метою є визначення патентної ситуації щодо ОГД, тобто визначення патентоспроможності ОГД, ситуації щодо використання прав на об’єкти промислової власності і виявлення порушення прав заявників і власників чинних охоронних документів на об’єкти промислової власності.
Патентні дослідження спрямовані на оцінку науково-технічного потенціалу країн і фірм, перспективність розроблення ОГД, його правового захисту, конкурентоспроможності і реалізацій на внутрішньому і зовнішньому ринках.
Патентні дослідження проводять на основі аналізу джерел патентної та іншої науково-технічної інформації, яка стала загальнодоступною в світі і містить відомості про останні науково-технічні досягнення. Це дає можливість використовувати досягнення світової науки і техніки, виключаючи дублювання вже виконаних розробок, на основі прогресивних аналогів створювати нові патентоспроможні рішення.
Результати патентних досліджень визначають загальносвітові тенденції науково-технічного розвитку і перспективні напрями розвитку вітчизняної науки і техніки. Такий аналіз необхідний насамперед для державних і галузевих органів управління науково-технічним розвитком. Ці результати використовуються в конкретних розробках під час створення ефективних, конкурентоспроможних ОГД, які відповідали б умовам патентоспроможності, а саме: були б новими, мали б винахідницький рівень і промислову застосовність.
Патентні дослідження застосовують для аналізу умов конкуренції продукції, тобто виявлення потенційних конкурентів, вибору ринкових ніш, а також для вирішення питань продажу і купівлі ліцензій. При реалізації ОГД (продажу, експонуванні на виставках, ярмарках, продажу ліцензій) патентними дослідженнями визначають порушення прав заявників і власників чинних охоронних документів.
Основні положення, порядок проведення і форма звіту про патентні дослідження в Україні регламентуються ДСТУ 3575—–97 «Патентні дослідження. Основні положення і порядок проведення», введеним в дію з 01.01.98 р.
Патентні дослідження проводяться на всіх етапах життєвого циклу ОГД.
Процес проведення патентних досліджень включає:
– розроблення завдання на проведення патентних досліджень;
– розроблення регламенту пошуку інформації на проведення патентних досліджень;
– пошук, обробку інформації та оформлення довідки про пошук;
– систематизацію і аналіз інформації;
– оформлення звіту про патентні дослідження.
Патентні дослідження виконують на підставі завдання, що визначає зміст робіт, відповідальних виконавців, терміни виконання і форми звітних документів.
Регламент пошуку є програмою, яка визначає галузь проведення пошуку на основі патентної та іншої науково-технічної Інформації. Відповідно до мети пошуку визначаються держави пошуку, класифікаційні індекси, ретроспективність пошуку і джерела інформації.
Рекомендована література:
1. Мальцев П. М., Емельянова Н. А. Основы научных исследований: Учеб. пособие для студ. технолог. ин-тов пищ. пром-сти. –К.: Вища шк., 1982. – 188 с.
2. Чус А. С., Данченко В. Н. Основы технического творчества: Учеб. для студ. техн. вузов. – К.: Вища шк., 1983. –180 с.
3. Аністратенко В. О., Федоров В. Г. Математичне планування експериментів в АПК. –К.: Вища шк., 1993. – 375 с.
4. Козлов Г. Ф., Остапчук Н. В., Щербатенко В. В. Системный анализ технологических процессов на предприятиях пищевой промышленности. –К: Техніка, 1977. – 200 с.
5. Фурсиенко А. М., Романовский С. В., Беренштейн Д. М. Основы научно – технического творчества, изобретательской и рационализаторской работы.
6. Дейниченко Г. В., Дуб В. В. Патентознавство: Навч. посібник /Харк. Держ. Ун-т харчування та торгівлі. – Харків: ХДУХТ, 2006. – 224 с.
Ви прочитали: "Основні поняття та визначення в галузі патентознавства міжнародна класифікація винаходів – №10"Читати далі