Тема 3. Санітарна обробка технологічного обладнання.
1.Огляд теми. При вивченні цієї теми студент повинен по літературним джерелам [ 1,2 ] засвоїти правила санітарної обробки технологічного обладнання, використання препаратів, дезинфікуючих ростворів, а також обладнання за допомогою якого виконується санітарна обробка.
МОДУЛІ ГІГІЄНІЧНОГО КОНТРОЛЮ
Гігієнічні модулі дозволяють забезпечити контроль за персоналом щоб уникнути влучення інфекції і бруду у виробничі приміщення.
Турнікет пропускає у виробничі приміщення співробітників, що правильно пройшли мийку і дезінфекцію. Логічно програмувальний контролер відслідковує всі етапи миття і дезінфекції кожного співробітника. Пропускна здатність модулів – 1 чоловік за 9 секунд.
УСТАТКУВАННЯ ДЛЯ МИЙКИ
Фірма ROSER робить різні машини для мийки устаткування і допоміжного інвентарю. В асортименті — мийки для технологічних візків, мийки для металевих фартухів і рукавичок, машини тунельного типу для мийки пластикових і литих ємностей, машини для мийки і стерилізації ножів, а також чистять апарати для мийки устаткування. Все устаткування виготовлене з нержавіючої сталі, що полегшує відхід за ним.
Машина для мийки коптильних ціпків (нержавіюча сталь)
Продуктивність: 100 ціпків за 10 хв. Максим, довжина ціпків: 1200 мм
Раковина для мийки рук – нержавіюча сталь
(2 мм), на 6, 4 або 2 місця. 2 педалі, окремо подається холодна і гаряча вода. У комплекти включені дозатори мила. Окрема подача води для кожної секції.
Питання по темі:
1. Технологічні вимоги щодо санітарної обробки транспортних засобів для перевозки м’яса і м’ясопродуктів.
2. Технологічні вимоги щодо санітарної обробки трубопроводів, спусків що використовуються при транспортуванні субпродуктів, кишок, шкір, крові та кров’яної плазми.
3. Технологічні вимоги щодо санітарної обробки обладнання для :
– убою тварин та розробки туш;
– подрібнення та теплової обробки м’яса і м’ясних продуктів;
– подрібнення м’ясної сировини різної величини;
– формування: шприців, формовочних автоматів, машин і комплексів;
– варіння, запікання і охолодження.
4. Санітарна обробка поточних ліній.
5. Вимоги безпеки при проведенні санітарної обробки технологічного обладнання і особиста гігієна представників підприємства.
2. Типові задачі по темі.
Студент по джерелу [ 2 ] повинен засвоїти методику розрахунку наступних задач:
Задача 1. Описати порядок мийки пластинчастих пастеризаційно-охолоджувальних установок, використовуючи інструкцію по експлуатації сепаратора для очищення і зневоднення тваринних жирів ИСА-3, підібрати речовини для очищення металевих деталей приводу, деталей барабану сепаратора, приймально-виводного устрою, гідросистеми, кілець ущільнення.
Задача 2. Використовуючи джерела[ 1,2 ] накреслити на аркуші А4 схему стропування, схему розміщення фундаментних болтів сепаратора.
3. Рекомендована література
1. С. А.Бредихин “Технологическое оборудование мясокомбинатов” – М. “Колос”, 1997.
2. И. Ф.Душин, Л. Я.Поненко “Санитарно-технические устройства предприятий. Мясная и молочная промышленность” – М. Легкая промышленность, 1981.
Ви прочитали: "Санітарна обробка технологічного обладнання"Читати далі