Вивчення вимог до сировини та допоміжних матеріалів тари – №2

Відповідно до технологічної схеми алюміній і його сплави обробляють послідовною гарячою і холодною прокаткою до стану стрічки товщиною 0,20-0,35 мм.

Алюмінієва стрічка володіє недостатньою корозійною стійкістю для більшості консервних середовищ, тому неї лакують, а перед нанесенням лаку роблять механічну, хімічну або електрохімічну обробку (анодирування) поверхні.

Хромовану лаковану жерсть виготовляють шляхом електролітичного нанесення на знежирену холоднокатану рулонну жерсть тонкого (0,01-0,08 мкм) шаруючи металевого хрому. Після

хромування жерсть пасивують і лакують із внутрішньої поверхні лаком ФЛ-559, ЭП-527 або ЭП-547. Хромована жерсть має відносно велику сплошність і незначною пористістю.

Алюміновану жерсть одержують, наносячи металевий алюміній (товщиною 3-4 мкм) на прокат тонкої сталевої стрічки. Найбільш поширена металізація алюмінію, здійснювана у вакуумі (0,13-0,015 Па) на попередньо знежирену і травлену поверхню смуги. Товщина алюмінієвого покриття складає від 0,1 до 20 мкм. Наступне лакування (ЭП-5118) алюмінованої стрічки значно поліпшує її антикорозійні властивості. Товщина лакового покриття складає 5-9 мкм.

Скляна тара на відміну від металевої має менший коефіцієнт теплопровідності і стійкість до зміни температури, великі товщину і масу, має крихкість, але більш гігієнічна і не піддається зовнішньої і внутрішньої корозії.

Скляні банки витримують внутрішній гідравлічний тиск у межах 3-5х105 Па і перепади температур в інтервалі 40-100-60 °С в плин 3-5 хв у залежності від місткості тари.

Скляну тару використовують переважно у виробництві найбільш агресивних по реакції середовища м’ясо-рослинних консервів. Скляні банки є оборотною тарою, що виготовляється зі знебарвленого і напівбілого скла литтям або штампуванням.

Полімерна тара повинна мати достатню механічну міцність, термостійкість, хімічну стійкість до дії компонентів харчових продуктів, санітарно-гігієнічну бездоганність, мати низьку паро – і газопроникність, невисоку вартість. Найбільш прийнятні для виготовлення тари консервованих виробів, що піддаються теплової стерилізації, такі полімери, як поліамід-ІІ, поліпропілен, фторопласт, поліетилентерефталат – поліетилен, стералкон (лакований алюміній+поліпропілен). Полімери – матеріал, що здатний замінити жерсть на скло у виробництві консервної тари.

Полімерну тару підрозділяють на м’яку і напівтверду. М’яку тару виготовляють у виді маркірованих барвистою печаткою оболонок, пакетів і формочок, у які фасують рідкий або напіврідкий компонент, а потім м’ясо. Упаковують при атмосферних умовах або вакуумуванням шляхом термозварювання шва.

Напівтверду тару (ламістер) виготовляють з комбінованого стерилізованого матеріалу на основі алюмінієвої фольги і поліпропілену. У порівнянні з використовуваними видами консервної тари ламістер має ряд істотних техніко-економічних переваг: високі теплофізичні характеристики, малу масу (у 5 разів легше бляшаний і в 1,5 рази – алюмінієвої тари), легко формується в різних типорозмірах, високу корозійну стійкість, простоту розкриття тари й утилізації відходів, низьку вартість. Крім того, застосування ламістера дає можливість зосередити в одному потоці весь комплекс технологічних операцій, включаючи виготовлення тари, наповнення її сировиною, герметизацію, стерилізацію і пікетування готової продукції.

Класифікація консервної тари. Консервну металеву тару підрозділяють за формою, місткістю і способові виготовлення. За формою банки випускають циліндричні і фігурні (овальні, еліптичні, прямокутні). За місткістю тару підрозділяють на дрібну (до 1 л) і велику (від 1 л і вище). За способом виготовлення банки бувають збірні, збірні з язичком і цілоштамповані.

З огляду на розмаїтість застосовуваної для консервування тари, а також з метою зручності планування й обліку продукції в промисловості використовують спеціальну систему перерахунку консервів в умовні одиниці (або банки). За умовну об’ємну банку прийнята бляшана банка № 8 місткістю 353,4 мол. Для визначення числа умовних банок у тій або іншій тарі необхідно повний обсяг цієї тари розділити на 353,4 мол, при цьому фізичні банки в умовні можна швидко перерахувати за допомогою перекладних об’ємних коефіцієнтів. Основними одиницями виміру продуктивності підприємств або технологічного устаткування є туб (тисяча умовних банок) і муб (мільйон умовних банок).

Скляні банки підрозділяють у залежності від форми, місткості, розмірів і способу закупорки. Умовна позначка банок включає вказівка типу закупорки (І-обкатної, ІІ-обжимной, ІІІ-резьбової), діаметра віночка горловини і місткості. Наприклад, 1-82-500 позначає, що скляна банка має обкатаної тип закупорки і при діаметрі віночка 82 мм місткість її 500 мол.

Для виробництва м’ясних консервів застосовують в основному скляні банки місткістю 350 і 500 мол, обтискні й обкатані з номером віночка горловини 82 мм. Продукти дитячого і дієтичного харчування фасують у банки по 200 р.

Герметична закупорка скляної тари здійснюється металевими кришками, постаченими ущільнювальними гумовими або полімерними прокладками. Кришки для скляної тари виготовляють штампуванням з білої жерсті, лакованої хромованої, лакованої чорної, лакованого алюмінію або його сплавів. Відштамповані кришки підвивають, потім у них вкладають або запресовують гумові кільця.

Завдання 1. Ознайомитися із вимогами до сировини.

Завдання 2. Ознайомитися із вимогами до допоміжних матеріалів.

Завдання 3. Ознайомитися із вимогами, що висуваються до тари, в якій випускаються банкові консерви.

Завдання 4. Ознайомитися із матеріалами, із яких виготовляється тара для консервів.

Питання для закріплення та самоконтролю.

Наведіть вимоги до не м’ясної сировини, яка використовується для виготовлення банкових консервів. Яка рослинна сировина використовується при виготовленні банкових консервів? Які вимоги висуваються до спецій, що використовуються при виготовленні консервів? Яку жиро сировину використовуються при виготовленні консервів? Які посолочні інгредієнти та технологічні добавки використовуються для виготовлення консервів? Яку тару використовують у виробництві консервів? Як розділяють тару для консервів за способом виробництва прокату стали? Як розділяють консерви за способом підготовки перед вживанням? Як розділяють консерви за тривалістю терміну збереження? Наведіть класифікацію консервної тари. Яка на Вашу думку тара найкраща для виготовлення консервів?

Ви прочитали: "Вивчення вимог до сировини та допоміжних матеріалів тари – №2"
Читати далі

5% знижка
Призу не буде.
Наступного разу
Майже!
10% знижка
Безкоштовна електронна книга
Призу
Сьогодні не пощастило.
Майже!
15% знижка
Призу не буде.
Не пощастило.
Отримайте свій шанс виграти!
Безкоштвно покрутіть колесо. Це ваш шанс виграти чудові знижки!
Наші внутрішні правила:
  • Одна гра на одного користувача
  • Шахраї будуть дискваліфіковані.
Прокрутити вгору