Практичне заняття № 2
(4 год.)
Тема: Вивчення технології універсальних напівфабрикатів різного ступеня готовності, що виготовляються в підприємствах харчування.
Мета заняття: 1. Закріпити знання щодо принципової схеми технологічного процесу виробництва універсальних напівфабрикатів різного ступеня готовності, характеристикою їх харчової цінності, змінами, що протікають в процесі зберігання, механічної обробки та виробництва напівфабрикатів.
2. Набути навички проведення аналізу технологічних
3. Студенти повинні вміти, підібрати та розрахувати необхідну сировину для виробництва напівфабрикатів до свого варіанту: організувати та контролювати хід технологічних процесів виробництва напівфабрикатів.
Методичні вказівки. На підприємствах ресторанного господарства, що працюють на сировині чи овочевих напівфабрикатах, подготаліваются наступні напівфабрикати.
Бульйони. При варінні м’яса, кісток, сільськогосподарської птиці, риби одержують бульйони. Вони відрізняються співвідношенням окремих речовин та органолептичними властивостями. Так як в м’ясом бульйоні міститься більше екстрактивних речовин і мінеральних солей, ніж у кістковому, але менше жиру і азотистих речовин, основну масу яких складає глютин. Рибний бульйон за співвідношенням окремих компонентів займає проміжне місце.
При приготуванні перших страв найчастіше використовують мясокостний або кістковий бульйон.
Для приготування кісткових бульйонів використовують яловичі кістки (суглобові головки трубчатих кісток, грудні, хребетні, кресцовие), їх подрібнюють на шматки 5-6 см. Яловичі кістки молодняку та свинячі перед варінням обсмажують.
Підготовлені кістки заливають холодною водою, доводять до кипіння, з поверхні знімають піну і жир і варять далі при слабкому кипінні протягом 3,5-4 год (яловичі) і 2-3 год (свинячі і баранячі).
Жир періодично видаляють від уникнення його емульгування й гідролітичного розщеплення з утворенням вільних жирних кислот, які надають бульйону салистий присмак і каламутність. За 30-40 хв. до закінчення варіння в бульйон кладуть нарізані коріння петрушки, підпечені моркву і цибулю, сіль, а також стебла петрушки, селери, кропу. Зварений бульйон обов’язково проціджують.
Для отримання М’ясо-кісткового бульйону спочатку варять кістки, аналогічно кістковому. М’ясо закладають у бульйон з урахуванням одночасної готовності м’яса і кісток. Яловичину варять 2-2,5 год, а баранину і свинину-и1 ,5-2 год Готовність м’яса перевіряють проколом кухарської голки, зварене м’ясо виймають, а бульйон проціджують.
Бульйон з сільськогосподарської птиці варять з кісток, субпродуктів птиці і цілої птиці. Нарубані кістки птиці або тушки птиці заправлені в «кишеню» заливають холодною водою, доводять до кипіння, знімають піну і жир і варять до готовності при слабкому кипінні. Готовий бульйон проціджують.
Рибний бульйон варять з відходів, отриманих при обробці свіжої чи свіжомороженої риби. При цьому використовують голови риби без зябер і очей. Великі голови і хребетні кістки розрубують на частини. Відходи заливають холодною водою, доводять до кипіння, знімають піну і жир. Варять при слабкому кипінні. У бульйон додають корінь петрушки і ріпчасту цибулю. Зварений бульйон проціджують.
Голови риб осетрових порід варять протягом 1 год, потім виймають, відокремлюють м’якоть (головизною), а хрящі доварюють ще 1-1,5 ч. Варену м’якоть і хрящі нарізають, заливають бульйоном і доводять до кипіння., Зберігають до відпустки на марміті.
Грибний бульйон (відвар) варять перш за все із сушених грибів. Гриби заливають на 10-15 хв холодною водою, ретельно промивають, після чого знову заливають водою 1:7 і залишають для набухання на 3-4 год Набряклі гриби виймають і варять у тій воді, в якій вони замочували. Але воду попередньо проціджують. Зварені гриби знову промивають, а відвар проціджують ретельно.
Борошняна пасеровку. У багато соуси і супи, крім картопляних, з крупами та макаронними виробами, для додання їм більшої в’язкості вводять пшеничне борошно не нижче 1 сорту, пасеровану без жиру.
Потім суху борошняну пасеровку охолоджують, розводять невеликою кількістю охолодженого бульйону, розмішують віночком, проварюють 5-10 хв і проціджують. Супи заправляють за 5-10 хв до закінчення варіння. Іноді замість борошняної пасеровку в супи вводять протертий варену картоплю.
Борошно надає соусам необхідну консистенцію. У більшості соусів кількість борошна складає 50 г на 1 л соусу і тільки для густих молочних соусів-130 р. Сиру борошно пасерують без зміни кольору при 1200С або до світло-коричневого при 1500С.
При пасерування в борошні збільшується вміст водорозчинних речовин. Білки борошна денатурують, внаслідок чого втрачають здатність до набухання і утворенню клейковини. Зміна забарвлення і поява специфічного запах обумовлений реакцією меланоєдиноутворення. Велике значення мають також дікстрінізація крохмалю і руйнування (деструкція) його зерен. При цьому здатність крохмалю набухати в гарячій воді і утворювати в’язки розчини знижується.
Пасерують борошно з жиром і без нього. У першому випадку просіяне борошно додають у розтоплений жир і нагрівають, безперервно помішуючи. Жир забезпечує рівномірне прогрівання борошна і перешкоджає утворенню грудочок при розведенні бульйоном.
Для приготування без жирової пасеровки борошно змішують з сіллю і нагрівають, періодично помішуючи.
Овочі пасеровані. Для приготування перших, других страв і соусів пасерують цибулю ріпчасту, моркву, рідше білі коріння (петрушку, селеру, пастернак), для перших супів буряк, ріпу. Іноді пасерують болгарський солодкий перець. Овочі після нарізки пасерують у сотейнику, укладаючи шаром не більше 40 мм, з додаванням 15% жиру: кулінарний жир, топлене масло, кістковий жир, яловиче, свиняче, бараняче сало, рослинні жири. Можна використовувати жир, знятий в процесі варіння з поверхні бульйону. При спільному пасеруванні цибулі та моркви, спочатку пасерують цибулю до 5 хв, а потім додають моркву і прогрівають їх разом до 15 хв. температура овочів при пасеруванні не повинна перевищувати 110-1150С.
Аромат пасеровані овочі обумовлений тим, що в його формуванні беруть участь речовини утворюються в процесі нагрівання їх з жиром, ароматичні сполуки, що містяться у вихідній сировині, наприклад, ефірні олії білих коренів, тому коріння можна вводити в супи за 20-30 хв до готовності.
Цибуля ріпчаста містить аллілпроілдісульфід, володіє сльозогінниу дією, його більша частина до 95% втрачається при переробці.
При пасеруванні моркви провітамін А розчиняється в жирі і забарвлює його в приємний помаранчевий колір.
Томатне пюре пасерують. При пасеруванні томатного пюре з жиром витягується лікопін і жир забарвлюється в оранжево-червоний колір. Томат-пасту перед пасерування розводять дворазовим кількістю води.
Капуста тушкована. Квашену капусту піддають додатковій механічній кулінарній обробці, її заливають водою або бульйоном, додають жир, томатне пюре і тушкують до червонуватого кольору протягом 3-4 ч.
Огірки солоні припущені. Для приготування заправних супів (солянок, розсольник), солоні огірки з очищеною шкіркою і віддаленими насінням, нарізають, і припускають у воді або бульйоні 15-20 хв. У супи їх вводять в кінці варіння.
Буряк тушкована, варена, пасеровані, запечена. Для заправних супів буряк попередньо відварюють у шкірці або очищеної, запікають у шкірці, пасерують в жирі також як морква, тушкують разом з овочами і без них. При варінні очищеної буряків у воду додають оцет, неочищену буряк можна варити без оцту, а шкірку очистити після варіння. Зварену буряк шаткують або нарізають скибочками і прогрівають з оцтом або додають до тушкованої квашеної капусти. Для прискорення варіння буряк можна варити до напівготовності, потім припинити нагрівання, злити воду і залити холодною водою або витримати буряк на повітрі до повного розм’якшення.
При гасінні нарізану сирий буряк заливають водою або бульйоном (15-20% маси буряків), додають оцет, томатне пюре, жир і тушкують від 30 хв (молода буряк) до 1,5 ч. Перед закінченням гасіння буряк з’єднують з пасерованими корінням і доводять їх до готовності разом з буряком. Для прискорення процесу буряк можна гасити без оцту, а томат і оцет ввести тільки за 10 хв до готовності. Іноді перед закінченням гасіння до буряка додають білокачанну капусту і тушкують все разом до готовності.
Напівфабрикати, що готують із використанням індустріальних методів
Виробництва на заготовочних підприємствах РГ і промисловості.
Читати далі