Практичне заняття №9 (2 год.)
Тема: «Патентознавство. Оформлення заявки на винахід.»
Мета: «Ознайомлення із загальними правилами складання і подання заявки, на винахід (корисну модель), основами законодавства України з питань складання і подання заявки, навчитися складати заявку на патент та супроводжуючи документи»
План
1. Креслення і реферат
2. Подання заявки на видачу патенту
3. Подання міжнародної заявки на видачу патенту
1. Креслення і реферат
– креслення
1.1. Графічні зображення (власне креслення,
1.2. Для пояснення суті винаходу (корисної моделі) як додаток до інших графічних матеріалів можуть бути подані фотографії. У виняткових випадках фотографії можуть бути подані як основний вид ілюстративних матеріалів, наприклад, для ілюстрації етапів виконання хірургічних операцій.
Формат фотографій повинен бути таким, щоб не виходив за розміри полів аркушів документів заявки. Фотографії малого формату слід наклеювати на аркуші встановленого формату з дотриманням вимог до якості аркуша.
– Реферат.
1.3. Реферат є скороченим викладом змісту опису винаходу (корисної моделі), який включає назву винаходу (корисної моделі) , характеристику галузі техніки, якої стосується винахід (корисна модель), і (або) галузь його (її) застосування, якщо це не зрозуміло з назви, характеристику суті винаходу (корисної моделі) із зазначенням технічного результату, якого мають досягти. Суть винаходу (корисної моделі) в рефераті характеризують шляхом вільного викладу формули, переважно такого, при якому зберігаються всі суттєві ознаки кожного незалежного пункту.
1.4. Реферат складають лише з інформаційною метою. Він не може братися до уваги з іншою метою, зокрема для тлумачення формули винаходу (корисної моделі) і визначення рівня техніки.
Реферат складають таким чином, щоб він міг служити ефективним засобом пошуку у відповідній галузі техніки.
1.5. Рекомендований обсяг тексту реферату становить до 1000 знаків.
Текст реферату слід викладати окремими короткими реченнями і уникати складних у стилістичному плані зворотів.
Математичні та хімічні формули, а також креслення можуть бути включені до реферату, якщо без них скласти реферат неможливо. Креслення, наведені в рефераті, мають бути виконані на окремому аркуші і додаватися до реферату. Креслень має бути стільки примірників, скільки примірників містить реферат.
1.6. Реферат може містити також деякі додаткові відомості, зокрема посилання на кількість незалежних і залежних пунктів формули винаходу (корисної моделі), графічних зображень, таблиць.
2. Подання заявки на видачу патенту
2.1. Відповідно до статті 12 Закону (3687-12) заявку подає до Установи особа, яка бажає одержати патент і має на це право. Заявку безпосередньо подають або надсилають на адресу Укрпатенту. (Абзац перший пункту 16.1 розділу 16 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (3.0332-04) від’26.02.2004).
Разом із заявкою може бути подано її електронну копію на дискеті чи компакт-диску CD-R. Така копія надається як сукупність файлів, кожен з яких є електронною копією окремого документа заявки. Документи повинні бути підготовлені, як правило, у редакторі WORD), тексти документів – у форматі RTF з використанням одного із шрифтів: Times New Roman, АгіаІ Суг, розмір 9, для зображення спеціальних символів — шрифт Simbol, для зображення математичних формул – у форматі Місгоsoft Equation. (Пункт 16.1 розділу 16 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (3.0332-04) від 26.02.2004).
Відповідно до статті 13 Закону (3687-12) датою подання заявки є дата одержання Установою матеріалів, що містять принаймні:
Заяву у довільній формі про видачу патенту, викладену українською мовою; (Абзац четвертий пункту 16.1 розділу 16 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (3.0332-04) від 26.02.2004).
Відомості про заявника та його адресу, викладені українською мовою;
Матеріал, що справляє враження опису винаходу (корисної моделі), викладений українською або іншою мовою. Якщо вказаний матеріал викладено іншою мовою, то для збереження дати подання заявки його переклад на українську мову повинен надійти до Установи протягом двох місяців від дати подання заявки. (Абзац шостий пункту 16.1 розділу 16 в редакції Наказу Міністерства освіти і науки № 154 (з.0332-04) від 26.02.2004).
2.2. За дорученням заявника заявку може бути подано через представника. (Абзац перший пункту 16.2 розділу 16 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (3.0332-04) від 26.02.2004).
Іноземні особи та особи без громадянства, які проживають чи мають постійне місцезнаходження поза межами України, у відносинах з Установою реалізують свої права через представників у справах інтелектуальної власності, якщо інше не передбачено міжнародними угодами. (Абзац другий пункту 16.2 розділу 16 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (з.0332-04) від 26.02.2004).
Якщо до складу заявників входить фізична особа, яка проживає, чи юридична особа, яка має постійне місцезнаходження на території України, то заявку може бути подано без залучення представника за умови зазначення адреси для листування в Україні.
Якщо в заяві зазначено два або декілька заявників, то один з них може бути призначений іншими заявниками як їх представник. (Абзац четвертий пункту 16.2 розділу 16 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (3.0332-04) від 26.02.2004).
2.3. Будь-яка дія представника або будь-яка дія щодо нього має наслідки дії, що здійснена відповідним заявником чи заявниками або щодо них. (Пункт 16.3 розділу 16 в редакції Наказу Міністерства освіти і науки № 154 (з.0332-04) від 26.02.2004).
2.4. Якщо заявку подають через представника, то до заявки слід додати видану заявником довіреність, що засвідчує його (її) повноваження, або її копію. (Абзац перший пункту 16.4 розділу 16 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (з.0332-04) від 26.02.2004).
Якщо довіреність викладена мовою оригіналу, то до неї додають переклад українською мовою.
Довіреність має бути подана разом з документами заявки. Довіреність може стосуватися однієї або декількох заявок, зазначених у ній.
Якщо довіреність видано на ведення справ за декількома заявками, то до кожної заявки додається копія довіреності.
У довіреності зазначається:
Повне ім’я особи, якій вона видана;
Обсяг повноважень, які надаються особі, на ім’я якої видано довіреність;
Дата її вчинення, без якої довіреність вважається недійсною.
Довіреність підписується особою, яка її видала. Якщо довіреність видається юридичною особою України, то підпис особи, що має на це повноваження, засвідчується печаткою.
Строк дії довіреності не може перевищувати трьох років. Якщо в довіреності зазначено більший строк, то довіреність дійсна три роки від дати її вчинення. Якщо строк дії довіреності не зазначений, то вона вважається дійсною протягом одного року від дати її вчинення.
Форма і строк дії довіреності, виданої поза межами України, визначаються за законом країни, де була видана довіреність.
Довіреність представнику, зареєстрованому в Установі, для представництва особи, що проживає за межами України, може бути видана як самим заявником, так і його представником, що має відповідну довіреність, видану заявником. У цьому разі до Установи необхідно подати обидві довіреності. (Абзац тринадцятий пункту 16.4 розділу 16 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (3.0332-04) від
26.02.2004)
2.5. Будь-яке призначення представника може бути скасоване особами, які здійснили це призначення, або їх правонаступниками.
2.6. Довіреність, якщо заявка подається через представника заявника, має бути оформлена відповідно до пункту 16.4 Правил. (Пункт із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (з.0332-04) від 26.02.2004).
2.7. Якщо заявник бажає скористатись правом пріоритету, то він повинен відповідно до частини 2 статті 15 Закону (3687-12) протягом трьох місяців від дати подання заявки до Установи подати заяву про пріоритет з посиланням на дату подання і номер попередньої заявки та копію попередньої заявки, якщо ця заявка була подана в іноземній державі – учасниці Паризької конвенції (995 123) про охорону промислової власності. Якщо попередніх заявок декілька, то додають копії всіх попередніх заявок. За потреби, Установа може зажадати переклад попередньої заявки (попередніх заявок) українською мовою. (Пункт із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (3.0332-04) від 26.02.2004).
2.8. Якщо заява про пріоритет та копія попередньої заявки надійшли до Установи пізніше встановленого строку, то строк, пропущений заявником через непередбачені і незалежні від нього обставини, може бути продовжений на 2 місяці з дати закінчення зазначеного строку (якщо до заяви про встановлення пріоритету та копії попередньої заявки буде додано документ про сплату збору за продовження строку).
3. Подання міжнародної заявки на видачу патенту
(Назва розділу із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства освіти і науки № 154 (з.0332-04) від 26.02.2004)
3.1. Компетентне відомство-одержувач відповідно до правила 19 Інструкції.
3.1.1. Установа є компетентним відомством-одержувачем для прийняття та реєстрації міжнародних заявок, якщо хоча б один із заявників є громадянином України або особою, яка проживає на її території, незалежно від того, чи є він заявником для всіх чи лише для деяких держав.
3.1.2. Виконання обов’язків відомства-одержувача щодо прийняття міжнародних заявок в Україні, передбачених Договором, виконує Укрпатент, керуючись при цьому Договором та Інструкцією і Правилами щодо не врегульованих вищезгаданими документами питань.
3.1.3. Фізична особа вважається громадянином України або особою, що проживає на її території, якщо вона є такою згідно із законодавством України.
Будь-яку особу можна також уважати такою, що проживає в Україні, якщо вона є власником дійсного й ефективного промислового чи торгового підприємства в Україні.
Відповідно до правила 18 Інструкції будь-яку юридичну особу якщо вона зареєстрована згідно із законодавством України як юридична особа, можна вважати громадянином України.
Ви прочитали: "Патентознавство оформлення заявки на винахід – №1"Читати далі