Тема 2: Організація роботи лабораторії технохімічного контролю на підприємствах молочної промисловості. Обладнання та сучасні прилади для контролю якості продуктів.
План.
1. Акредитація лабораторії, терміни акредитації, основні документи при акредитації.
2. Права та обов’язки керівника лабораторії та інших інженерно – технічних працівників.
3. Обладнання та сучасні прилади лабораторного контролю якості сировини готового продукту та припасів виробництва.
1. Згідно з санітарними нормами,
Виробнича потужність підприємства, т /добу |
Площа лабораторії, м2 |
До 25 |
54, 72 |
Від 25 до 50 |
72…110 |
Від 50 до 100 |
110…144 |
Понад 100 |
144…200 |
Розташовувати лабораторію треба у приміщенні, ізольованому від цехів із встановленим обладнанням, яке може спричиняти коливання стін споруди, а також на відстані від котельних, димових труб та місць із сильним забрудненням повітря.
Лабораторія має бути добре освітлена, мати великі засклені віконні пройоми. Для вечірнього освітлення, крім ламп на стелі, повинні бути світильники біля кожного робочого місця. У лабораторіях, де проводять роботи ввечері або цілодобово, рекомендується застосовувати лампи денного світла. Робочі столи треба розміщувати вздовж стін так, щоб світло падало вперед або з лівої сторони від працюючого.
Для масових аналізів довжина столу одного робочого місця має бути не менше 1,5 м, а середня площа на одного працюючого — 14м2.
У лабораторії повинні бути змонтовані припливно-витяжна вентиляція, водопровід, система каналізації, до робочих місць підведені електрика та газ, Для підприємств, що будуються, потужність лабораторного обладнання передбачається до 20 кВт, тиск води в кранах — не менше 0,25 МПа (2,5 кгс/ м2). Корпуси електричних центрифуг та нагрівного обладнання треба заземлювати. Штепселі та рубильники обладнують запобіжниками.
У лабораторії, крім робочих столів, повинен бути письмовий стіл, титрувальний стіл, високі табурети або стільці біля робочих столів.
Аналітичні важелі та обладнання, що вимагають стаціонарного встановлення, влаштовують у окремих, суміжних з лабораторією, приміщеннях, а важелі розміщують так, щоб на них не попадало сонячне проміння.
Робочі столи треба утримувати у повній чистоті, не загромаджувати непотрібними предметами. Якщо лабораторні столи покриті лінолеумом, потрібно стежити, щоб на нього не потрапляли кислоти або луги. Під склянки з цими рідинами слід підкладати скло.
Витяжні шафи мають бути обладнані нижніми та верхніми витяжками для видалення шкідливих речовин, натуральним та штучним освітленням. Світильники повинні бути герметичне закриті, вимикачі від них встановлені за шафою. Вентиляцію встановлюють загальну та місцеву. Кратність повітрообміну в лабораторії за наявності витяжних шаф—не менш двох об’ємів, а у разі відсутності —не менш 5—6 об’ємів повітря в годину.
Апарати, що працюють під тиском, встановлюють в окремому вогнестійкому приміщенні.
Хімічний посуд миють в ізольованому приміщенні або спеціальній раковині, до якої підводять гарячу та холодну воду. Біля раковини ставлять металеві ящики з кришками для битого скла, паперу та місткості об’ємом 10—15 дм3 з глини або інших хімічно стійких матеріалів для використаних реактивів та розчинів.
У хімічних лабораторіях, де виконуються масові однотипні аналізи, рекомендується таке розміщення меблів: стіл підготовчих операцій для документування зразків та їх підготовки до аналізу, для встановлення жиру, густини, кислотності, механічній забрудненості, стіл для брудного посуду, шафа для реактивів, шафа для чистого посуду. Усі реактиви, перевірені на допустимість їх до застосування систематизують за назвами та призначенням та зберігають у шафі. Запаси концентрованих кислот та лугів, легкозаймистих та агресивних матеріалів не повинні перевищувати дводобову потребу. Сухе хлорне вапно та його розчини зберігають в добре закритому посуді, в темному, сухому та прохолодному місті, оскільки воно швидко розкладається під дією світла і тепла та поглинає вологу. Сильно діючі реактиви (кислоти, луги, двохромовокислий калій та ін.) зберігають у замкнених шафах.
Концентровані кислоти та луги зберігають окремо від інших хімічних рідин.
Сірчану концентровану та інші кислоти не можна зберігати разом з органічними речовинами, оскільки у разі попадання на них кислоти можливе самозаймання.
Сірчана кислота гігроскопічна, тобто здібна поглинати вологу з повітря, тому в разі неправильного її зберігання стає непридатною для аналізів. Для запобігання поглинання кислотою вологи з повітря, попадання пилу та інших забруднень бутилі слід закривати добре притертими скляними пробками або щільними гумовими пробками. Для довгого зберігання сірчаної кислоти пробки заливають парафіном. Щільно закупорені бутилі з концентрованою сірчаною кислотою та іншими рідинами треба зберігати в корзинах або решетах. Обрешетки бутилів з азотною кислотою для запобігання самозаймання у разі попадання на них кислоти повинні бути просякнуті розчином хлористого кальцію. Димучі кислоти та інші реактиви, що легко виділяють гази (азотна, соляна кислоти, йод та ін.) в лабораторії зберігають у витяжній шафі в склянках з притертими пробками та запобіжними ковпаками. Усі спалахуючі, горючі рідини (спирт, бензин, керосин та ін.) зберігають в ізольованому вогнестійкому приміщенні, яке має вихід назовні. На склянках з легко займистими реактивами повинні бути етикетки з назвами останніх та застереженням — «вогненебезпечне». Для уникнення вибуху не можна зберігати аміак разом з йодом, хлором та бромом. На кожній упаковці з реактивами повинні бути чіткі написи, ярлики чи етикетки.
Кожний працівник лабораторії повинен мати халат та два рушники: один — постійний, другий для витирання бюксів, колб та ін. У процесі проведення робіт використовують разові фартухи або фартухи з поліетилену або полівінілхлориду.
У лабораторії повинен бути достатній асортимент скляного та фарфорового посуду, різне металеве обладнання (штативи, триноги, пінцети, тримачі, тиглі та ін.), лабораторний інвентар та різні допоміжні матеріали.
Повний перелік та коротка технічна характеристика основного та додаткового обладнання, технічного оснащення та пристроїв лабораторій наведені в типових проектах організації праці лаборанта, якими керуються у оснащенні та організації лабораторії.
2. У лабораторіях молочних підприємств використовують ваги технічні, аналітичні та спеціальні маслопробні СМП-84 для визначення вологи у маслі (вони можуть застосовуватись для визначення вологи у сирі різних видів).
Технічні вага призначені для зважування проб різних молочних продуктів, реактивів, допоміжних матеріалів.
Для зважування з точністю до чотирьох знаків використовуються аналітичні ваги. Точність вимірювання 0,0001 …0,0002г. Встановлюють їх стандартно на полицях, кронштейнах, закріплених в капітальній стіні, на певній відстані від опалювальної системи. На ваги не повинне падати пряме сонячне проміння.
Ви прочитали: "Організація роботи лабораторіі технохімічного контролю на підприємствах молочноі промисловості обладнання та сучасні прилади для контролю якості продуктів – №1"Читати далі