mi band mi band

Зразок виконаноі контрольноі роботи коментар до виконаноі роботи — №2

При охолодженні молока і продуктів його переробки застосовують охолоджувачі відкритого і закритого типів (рис. 1.1).

Відкриті охолоджувачі застосовуються переважно для охолодження невеликої кількості молока і поділяються на зрошувальні і резервуарні.

Відкритий зрошувальний охолоджувач являє собою вертикальну стінку, що складається з горизонтальних труб, розміщених одна над іншою. Усередині труб циркулює вода або розсіл. Охолоджуване молоко стікає на поверхню труб з розподільного жолоба (рис. 1. 2, а) і збирається в збірнику.

З метою зменшення габаритних розмірів охолоджувальних установок їх виготовляють у вигляді рівнобіжних секцій. У цьому випадку жолоб розподіляє молоко на кожну секцію.

У деяких зрошувальних охолоджувачах як холодоносій, застосовується аміак або фреон. При такому охолодженні в секцію знизу вводять рідкий холодоагент (рис. 1.2, б). Із секції аміак у газоподібному виді відсмоктується компресором. Охолоджувальні секції в цьому випадку виготовляють з нержавіючої сталі.

Зразок виконаноі контрольноі роботи коментар до виконаноі роботи

Рис. 1.2. Відкритий (зрошувальний) охолоджувач:

А — пристрій охолоджувача: 1 — секція охолодження холодною водою; 2 — патрубок для виходу холодної води; 3 — розподільний жолоб; 4 — патрубок для подачі продукту; 5 — патрубок для виходу охолодженого продукту, 6 — рама; 7 — збірник; 8 — патрубок для анода розсолу; 9 — секція охолодження розсолом; 10 — патрубок для виходу розсолу; 11- патрубок для входу холодної коди;

Б — система аміачного охолодження: 1 — секція охолодження аміаком; 2,8 — запірні вентилі; 3 — трубопровід для газоподібного аміаку; 4 — акумулятор; 5 — запобіжний клапан; 6 — бародроселюючий клапан; 7 — патрубок для входу рідкого аміаку; 9 — фільтр; 10 — регулювальний клапан; 11- трубопровід для рідкого аміаку; 12 — мановакуумметр; 13 — масловідділювач; 14 — патрубок для виходу охолодженого продукту

Закриті охолоджувачі бувають двох типів: трубчасті та пластинчасті. Охолоджувач трубчастого типу (рис. 1.3,а) складається з подвійних труб, вставлених одна в іншу та поміщених у загальний теплоізольований кожух.

Охолоджуване молоко рухається по центральній трубі, а холодоносій — протитоком по кільцевому зазорі.

Охолоджувачі трубчастого типу можуть мати дві секції: охолодження холодною водою й охолодження розсолом.

Охолоджувач пластинчастого типу (рис. 1.3,6) являє собою теплообмінний апарат, робоча поверхня якого виконана з окремих паралельно зімкнутих пластин. Він складається з головної стійки з верхніми та нижніми горизонтальними штангами, натискної плити та гайки. На верхній штанзі підвішуються теплообмінні робочі пластини з рифлєною поверхнею. Між ними, завдяки гумовим прокладкам, утворюються канали, по яких протікають охолоджуваний продукт і холодоносій. Усі пластини стискуються натискною плитою і натискними гайками.

Зразок виконаноі контрольноі роботи коментар до виконаноі роботи

Рис. 1.3 Закриті охолоджувачі:

А — схема охолоджувача трубчастого типу: 1 — патрубок для виходу охолоджуваного продукту; 2, 7 — патрубки для входу і виходу холодоносія; 3 — зовнішні трубки; 4 – калачі; 5 — внутрішні трубки; 6 — кільцевий канал; 8 — патрубок для входу охолоджуваного продукту;

Б — охолоджувач пластинчастого типу: 1 — головна стійка; 2, 6 — штанги; 3 — розпірка; 4 — натискна гайка; 5 — ніжки; 7 — натискна плита; 8 — секція водяного охолодження; 9 — розділова пластина; 10 — секція ропного охолодження

Нагрівання молока в процесі готування деяких молочних продуктів здійснюється за допомогою ємнісних теплообмінних апаратів різного призначення (резервуари для дозрівання вершків і виробництва кисломолочних напоїв, ванни тривалої пастеризації молока і т. д.).

Пластинчасті установки для нагрівання молока несуттєво відрізняються від охолоджувачів молока подібного типу. У цих апаратах замість холодної рідини використовується гаряча вода, рідше — пар. У зв’язку з тим, що різниця початкової і кінцевої температур оброблюваного продукту порівняно невелика (25-45°3), загальна поверхня теплопередачі пластинчастих нагрівачів молока звичайно в 1,5-2 рази менше, ніж у пастеризаційних установок з такою ж продуктивністю. Досягається це в основному зменшенням числа пластин в апараті.

Трубчастий підігрівник молока виконаний на базі уніфікованого теплообмінного циліндра, застосовуваного в пастеризаційних установках аналогічного типу. Він складається з одноциліндрового теплообмінного апарата, вузла відводу конденсату, парового вентиля, насоса для подачі молока й вимірювальних приладів. У процесі нагрівання молоко насосом подається в циліндр і послідовно проходить по 24 трубкам довжиною 1,2 м кожна з внутрішнім діаметром 27 мм.

Нагрівання молока здійснюється парою, що подається у міжтрубний простір циліндра.

Пастеризатори молока та молочних продуктів

Для пастеризації молока й молочних продуктів призначені пастеризаційні установки резервуарного та трубчастого типів, а також пастеризаційно-охолоджувальні установки пластинчастого типу.

До обладнання для пастеризації молока резервуарного типу відносяться ванни тривалої пастеризації й універсальні ванни. Пастеризаційна установка трубчастого типу складається з двох відцентрових насосів (рис. 4.4), трубчастого апарата, поворотного клапана, конденсатовідвідників і пульта керування з приладами контролю і регулювання технологічного процесу.

Основним елементом установки є двоциліндровий теплообмінний апарат, що складається з верхнього і нижнього циліндрів, з’єднаних між собою трубопроводами. У торці циліндрів уварені трубні ґрати, у яких розвальцьоване по 24 труби 0,30 мм. Трубні ґрати з нержавіючої сталі мають вифрезеровані короткі канали, що з’єднують послідовно кінці труб, та утворюють в такий спосіб безперервний змійовик загальною довжиною близько 30 м. Торці циліндрів закриваються кришками з гумовими ущільненнями, щоб забезпечити герметичність апарата й ізолювати короткі канали один від одного.

Пара подається в міжтрубний простір кожного циліндра. Пара, що відробила, у вигляді конденсату виводиться за допомогою термодинамічних конденсатовідвідників.

Оброблюваний продукт із накопичувальної ємності за допомогою першого відцентрового насоса подається в нижній циліндр теплообмінного апарата, де нагрівається парою до температури 50-60°С и переходить у верхній циліндр. Тут він пастеризується при температурі 80-90°С.

Другий насос призначений для подачі молока з першого циліндра в другий. Слід зазначити, що в трубчастих пастеризаційних установках швидкість руху різних продуктів неоднакова. В установці для пастеризації вершків швидкість їхнього переміщення в трубах теплообмінного апарата 1,2 м/с. У процесі теплообміну вершки надходять у циліндри пастеризатора за допомогою одного відцентрового насоса.

Швидкість переміщення молока за рахунок застосування двох насосів більша і складає 2,4 м/с.Зразок виконаноі контрольноі роботи коментар до виконаноі роботи

Рис. 1.3 Пастеризаційно-охолоджувальна установка

1 — відцентрові насоси для молока; 2 — конденсатовідвідник; 3,4 — патрубки для відводу конденсату; 5, 6, 7, 8 — молокопроводи; 9 — обертовий клапан; 10 — регулювальний клапан подачі пари; 11- запобіжні клапани; 12 — паропровід; 13 — манометри для пари; 14 — патрубок для виходу пастеризованого молока; 15 — манометр для молока; 16 — пульт керування; 17 — верхній барабан; 18 — нижній барабан; 19- рама.

Перевагою трубчастих пастеризаційних установок у порівнянні з пластинчастими є значно менша кількість і розміри ущільнювальних прокладок, а недоліком — великі габарити й висока металоємність. Крім того, при очищенні та мийці цих установок потрібний вільний простір з боку торців циліндрів теплообмінного апарата.

Трубчасті установки ефективні в тому випадку, якщо наступний процес обробки молока проводиться при температурі, що мало відрізняється від температури пастеризації.

Пастеризаційно-охолоджувальні установки застосовуються для теплової обробці молока, вершків і суміші морозива. Конструкція кожної з таких установок має свої особливості, що наведені при описі обладнання для виробництва різних молочних продуктів.

До складу пастеризаційно-охолоджувальної установки, що застосовується при виробництві питного молока (рис. 1.3), входять зрівняльний бак, відцентровий насос для молока, пластинчастий апарат, сепаратор — молокочисник, витримувач, поворотний клапан, відцентровий насос для гарячої води, пароконтактний нагрівач і шафа керування.

У пастеризаційній установці УОМ-ИК-1 (рис. 1.4.), крім секцій інфрачервоного електронагріву містяться витримувач і пластинчастий теплообмінний апарат.

Секція інфрачервоного нагрівання складається з трубок кварцового скла ІІ-образної форми з відбивачами з анодируваного алюмінію* У секції 16 трубок (10 — основні, 4 — регулюючі режим нагрівання і 2 — додаткові), на які навита спіраль з ніхрому. Трубки включені в мережу паралельно.

Витримувач складається з двох труб з нержавіючої сталі, з’єднаних послідовно.

У пластинчастому теплообміннику маються секція регенерації і дві секції охолодження.

Технологічний процес установки протікає так: молоко надходить у зрівняльний бак і з нього насосом послідовно подається в секції регенерації, інфрачервоного нагрівання і витримувача. Після витримувача пастеризоване молоко проходить секцію регенерації, віддаючи тепло холодному молоку, і послідовно проходить секції охолодження водою і розсолом.

Пластинчасті пастеризаційно-охолоджувальні установки в порівнянні з іншими типами теплових апаратів мають ряд переваг:

mi band