3
Визначення активності миючих та дезінфікуючих розчинів.
Мета: вивчити застосування миючих, дезінфікуючих речовин і визначення їх активності.
Довідковий матеріал.
Зберігання миючих і дезинфікуючих засобів. Миючі і дезинфікуючі засоби зберігають в сухому приміщенні, що добре провітрюються. Приміщення повинно бути обладнане полицями, в ньому забороняється зберігання продуктів харчування.
Хлорне вапно зберігають в заводській упаковці при температурі не вище 25°С і вологості повітря
Не допускається зберігання в одному приміщенні з хлорним вапном вогненебезпечних речовин, мастильних речовин, металевих виробів, лугів, балонів з газом.
Хлорамін-Б зберігають в темній, щільно закупореній скляній, керамічній або дерев’яній тарі. Луги (їдкий натрій чи калій) в кристалічному вигляді зберігають в металевих барабанах. Концентровані розчини зберігають в ємностях із сталі.
Кальциновану соду зберігають в заводській упаковці. Всі інші миючі і дезинфікуючі засоби зберігають згідно інструкцій по їх зберіганню.
Миючі та дезінфікуючі засоби, способи приготування та контроль їх концентрації. Хлорне вапно — отримують на заводах шляхом насичення хлором свіжо погашеного вапна. Це порошок білого кольору із запахом хлору, в якому бактерицидну дію має гіпохлорит кальцію, (Са(СІО)2). Вміст хлору в хлорному вапні під час отримання його на заводі може бути 30-38 %, але при тривалому або не правильному зберіганні він знижується до 25 % і нижче,
Хлорне вапно зберігають в добре герметизованих дерев’яних бочках, оскільки хлор виділяється із вапна, адсорбує вологу і вуглекислий газ повітря. В присутності повітря, сонячного світла, тепла, вологи, а також органічних домішок (дерев’яної стружки, вугільного пилу, масел) і металів, що діють як каталізатори, може бути вибух,
Хлорне вапно застосовують у вигляді освітлених розчинів, взвісі у воді або в сухому вигляді. Найбільш широко застосовують освітленні розчини хлорного вапна із вмістом 0,6 – 2 % хлору (під словом “хлор мають на увазі молекули газу хлору, розчиненого у воді, такий хлор прийнято називати “активним”, тобто здатним вступати в хімічні реакції з іншими речовинами).
Освітлений розчин з хлорного вапна готують так:
Хлорне вапно перемішують з водою 1:1 (по масі), поступово додають решту води при постійному помішуванні, ємність щільно накривають кришкою або брезентом,
Через 24 години вапно осідає на дно, а над його осадом знаходиться освітлений розчин хлористого вапна, який зливають і використовують для дезінфекції,
Необхідну масу хлорного вапна розраховують по формулі:
Х = АхВ:С,
Де X – маса хлорного вапна, кг;
А – вміст хлору в розчинні, %;
В – об’єм розчину, л;
С – процентний вміст хлору у хлорному вапні.
Наприклад: В даному хлорному вапні вміст активного хлору 25 %. Необхідно приготувати 1000 л освітленого розчину з вмістом 2 % хлору,
Х= 2х1000: 25=80.
До 80 кг хлорного вапна додають 80 л води, ретельно перемішують для зволожування, поступово додають при постійному перемішуванні до 900 л води, щільно накривають ємність кришкою або брезентом і залишають на 24 години до освітлення,
З метою дезінфекції сміттєзбірників та туалетів застосовують 10 або 20%-ну концентрацію хлорного вапна із вмістом 2,5 або 5% активного хлору. Розчин рівномірно наносять на об’єкти, що обробляються при допомозі електронасосів, шлангів, оприскувачів, форсунок із розрахунку 1л на 1м2 поверхні.
Сухе хлорне вапно застосовують для дезинфекції попередньо зволожених поверхонь, рівномірно розподіляють вапно на об’єкті, що обробляється.
Гіпохлорит натрію(NaОСІ) – прозора світло зеленувата рідина із запахом хлору. Отримують гіпохлорит натрію шляхом насичення хлором їдкого натрію або кальцинованої соди чи добавленням одного із цих розчинів в освітлений розчин хлорного вапна в співвідношенні 1 :3.
Попередньо розраховують масу хлорного вапна і кальцинованої соди. Порівняно з розчином хлорного вапна гіпохлорит натрію має не тільки дезінфікуючі але й миючи властивості, не містить взвісі, прозорий. Запах хлору виражений в меншій мірі.
Антисептол (NаОСl) по своїм властивостям і приготуванню аналогічний гіпохлориту натрію Готується у такому співвідношенні: 2,5 кг хлорного вапна з вмістом 25 % активного хлору розчиняють в 70 л води і 3,5 кг кальцинованої соди – в 30 л води.
Освітлений розчин хлорного вапна додають до розчину кальцинованої соди.
Після просвітлення антисептол розбавляють водою 1:1 і застосовують для дезінфекції при появі плісняві.
Хлорамін – порошок із запахом хлору, отримують шляхом хлорування бензолу (хлорамін Б) або толуола (хлорамін Т). Добре розчинний у воді. Для дезінфекції рекомендується хлорамін Б.
В хлораміні Б міститься 25 – 29 % активного хлору. Протягом 12 місяців втрати хлору в хлораміні не більше 0,1 %.
Розчини хлораміну менш агресивні порівняно до хлорного вапна у відношенні до об’єктів із металу, шкіри рук,
Дихлоризоціанурат натрія (СзОзНзNзСl3Nа3) – порошок білого кольору, що містить 50 – 52 % хлору, добре розчинний у воді, 0,1 % розчини цього препарату застосовують для дезінфекції технологічного обладнання на підприємствах по виробництву м’ясних продуктів.
Пероксид водню (Н2О2) – прозора безколірна рідина, що містить 33 % перекису водню. Для профілактичної дезінфекції технологічного обладнання застосовують 3-6 %-ні розчини Н2О2. Вони не мають запаху, розпадаються на воду і атомарний кисень, який викликає окислення хімічних компонентів мікробних клітин.
Формалін (НСНО) – водний 35 – 40 % розчин формальдегіду, прозора безколірна рідина (формальдегід – газ з характерним різким запахом, отруйний, добре розчинний у воді). При тривалому зберіганні або тривалому знаходженні в умовах низьких температур формальдегід полімеризується, утворює осад білого кольору, який після нагрівання розчиняється з утворенням формаліну.
Дезінфікуюча дія формальдегіду обумовлена денатурацією білка та інших органічних сполук мікроорганізмів.
Розчини формальдегіду застосовують для вологої і аерозольної дезінфекції різних об’єктів, Він не викликає корозію металів не діє шкідливо на шкіру, гуму та інші матеріали,
Хлористоводнева (соляна) кислота (НСl) хімічно чиста – безколірна рідина з гострим запахом, містить 37 – 40 % хлористого водню, добре розчиняється у воді
Технічна НСl.— рідина жовтого кольору без осаду і механічних домішок, містить 27 – 28 % НCl.
Всі кислоти викликають коагуляцію білку, обезводнення і загибель мікроорганізмів. При ураженні шкіряного покриву кислотами, необхідно видалити їх ватним тампоном, нейтралізувати 5 %-ним розчином кальцинованої соди і промити водою.
По техніці безпеки готують і застосовують розчини кислот для дезінфекції в противогазах, гумових рукавицях, чоботях, халаті, фартуху.
Слід пам’ятати, що кислоту додають до води (поступово), а не навпаки, оскільки виділяється велика кількість тепла.
Технічну соляну кислоту зберігають в скляних бутлях з притертими корками. Бутлі поміщають в дерев’яні ящики, вистелені в середині соломою або дерев’яною стружкою.
Сірчана кислота (Н2SО4) – безколірна масляниста рідина, добре розчинна у воді з виділенням великої кількості тепла, тому при приготуванні розчинів кислоту поступово додають до води.
Сірчану кислоту застосовують для дезінфекції шкіряної сировини при різних інфекційних захворюваннях тварин, У випадку попадання концентрованої сірчаної кислоти на папір, дерево, тканину вони можуть загорітися (тушити можна тільки піском, щоб обмежити доступ кисню, вода не придатна для тушіння сірчаної кислоти, що загорілася).
Розбавлену сірчану кислоту зберігають в скляних бутлях, концентровану (більше 93 %) в залізних ємностях, які оберігають від механічних ушкоджень і ізолюють від металевих порошків азотної, соляної кислот і горючих матеріалів,
Оцтова кислота(СНзСООН) – безколірна рідина з характерним запахом, При охолодженні до 1°С і нижче, 98 – 99,8%-на оцтова кислота перетворюється в кришталі (льодова оцтова кислота).
30 % оцтова кислота руйнує шкіряний покрив рук, викликає опіки,
0,08 % розчини оцтової кислоти застосовують для дезінфекції кишок, шкіряної сировини при ящурі.
Молочна кислота(СНзСН(ОН)СООН) сиро-подібна рідина, добре розчинна у воді. Харчова молочна кислота містить 50 % діючої речовини.
Молочну кислоту використовують для аерозольної дезінфекції повітря при інфекційних захворюваннях птахів.
Контрольні питання
Як здійснюють візуальний контроль якості санітарної обробки доїльного обладнання? Як відбирають змиви з доїльного обладнання? Як здійснюють хімічний контроль якості миття та дезінфекції молочного обладнання.
Література
Хоменко В. І. Гигиена получения в ветсанконтроль молока по государственному стандарту. – К.: Урожай, 1990. – 399 с.
Ви прочитали: "Визначення активності миючих та дезінфікуючих розчинів"Читати далі