Сказане вище щодо побудови статті повністю справедливо й для тексту усного виступу (доповіді). Не затягуйте вступну частину доповіді, швидше переходите до суті роботи (беріть “бика за роги”). Виводи повинні бути короткими й чіткими.
Заздалегідь знаючи, що Ви не встигнете членороздільно описати всі свої досягнення, Спровокуйте аудиторію на питання. Для цього скажіть мимохідь, що такі й такі “принципово важливі деталі” ви змушені опустити через недостачу часу. Аудиторія “заковтне наживку”, ви одержите додатковий
Кожна хвилина усного виступу (як і час особистого професійного спілкування) Цінується дуже високо. Для підтвердження приведемо витримку з офіційного регламенту тематичної конференції американського Суспільства професійних геофізиків-інтерпретаторів (SPWLA) “Improving Reservoir Evaluation and Geosteering With Log Modeling” (“Удосконалена оцінка колекторів з використанням моделювання даних ГІС”), що відбулася у квітні 2005р. у Техасі:
“На засіданнях секцій тривалістю 4 години кожне будуть заслухані тільки Дві запрошених доповіді тривалістю по 15 хвилин(!) з 15-Ти хвилинним(!) обговоренням кожного. Після цього учасникам секції надається до П’яти (!!) хвилин для виступів з Десятиминутным (!!!) обговоренням кожного виступу”.
Чим коротше виступ, тим більшого часу для підготовки воно вимагає. Пам’ятайте, що ваша доповідь буде оцінюватися не по кількості вимовлених слів. Завжди строго дотримуйтеся регламенту. Ніщо так не дратує, як доповідач, що не дотримує регламент. Як би не була цікава ваш доповідь, що ні доповідає доповідач, ні аудиторія, ні головуючий не погодяться, щоб ви перевищили відведений вам час. Захват чужого часу вважається канібалізмом.
Питання, як правило, задають після виступу. Залишіть для них 5 хвилин від відведеного Вам часу. Якщо питань не виникає, можете використовувати цей час для роз’яснення ключових положень доповіді. Звичайно після обговорення секційних виступів треба неформальне спілкування із зацікавленими колегами в невимушеній обстановці.
Інструктуючи П. Л.Капицю, як доповідати в Лондонському Королівському суспільстві (англійська Академія наук), Э. Резерфорд наставляв його: “Поменше показуйте діапозитивів. Коли темно в залі, слухачі, користуючись цим, залишають зал”. Сьогодні це наставляння не діє. На сучасних наукових конференціях, у тому числі й міжнародних, Дуже часто доповіді складаються з одних лише коментарів до демонструємих графіків.
Ілюстрації до доповіді (слайди для фільмокопів або презинтації для мультимедіа-проекторів) під час виступу служать вашим путівником. Вони повинні бути яскравими, лаконічними й легко сприйманими, кількість написів на них – мінімальним. Не прагнете помістити на екрані якнайбільше буквеної й цифрової інформації. Залишіть тільки саме необхідне. Не пишіть довгих підрисуночних підписів і визначень, користуйтеся загальновідомими скороченнями. Пам’ятайте, що картинка показується на екрані короткий час і сприйняття поміщеної на ній інформації повинне бути швидким. Демонструйте на картинках тільки саме істотне, не розпорошуйте увагу аудиторії. Кожна ілюстрація повинна переслідувати свою мету. Текст і графіки повинні підкріплювати один одного. У виступі ви можете використовувати більше число ілюстрацій, чим поміщено в письмовій доповіді.
На додаток до основних картинок рекомендується зробити наступні текстові:
1. Назву ВУЗу, факультету й кафедри, назву доповіді, перелік авторів і наукових керівників;
2. Назви основних розділів (план) доповіді;
3. Висновок (виводи) по доповіді.
Це допоможе Вам заощадити час подання доповіді й сконцентрувати увагу аудиторії на головному, основному.
Дуже важлива Самооцінка отриманих результатів. Немає нічого дорожче зробленого власними руками. І якщо захоплений молодий дослідник перебільшує значення своєї роботи – це не гріх, і науковий керівник навряд чи стане гасити вогонь вашого ентузіазму. Закінчуючи доповідь на студентській конференції, ви сміло можете сказати, наприклад: “Оцінивши величину структурного коефіцієнта у формулі Дахнова-Арчи за даними вимірів на трьох зразках керна, я повернув вектор розвитку світогляду в напрямку зменшення ентропії”. Поважне журі негайно прокинеться, щоб розбудити іншу аудиторію й присудити вам заохочувальну премію вже за глобальность вашого мислення. Зате якщо ви не зможете сказати, навіщо взагалі потрібна ваша робота, – вас делікатно розмажуть по стінці.
Виступ повинен завершуватися виводами: “отже…”, “у такий спосіб…”. Наприкінці виступу не забудьте подякувати свого наукового керівника й усіх, хто допомагав вам у роботі. Заключна фраза виступу стандартна: “Я закінчив, дякую за увагу”.
Під час виступу будьте стримані – не кричить в мікрофон (а при відсутності мікрофона – не соромтеся говорити голосно й весело), не розмахуйте руками, не стрибайте й не танцюйте, не лягаєте на кафедру, не втирайте піт м’ятою носовою хусткою, не ридайте, не відвертайтеся від аудиторії, звертаючись до стелі або вікон. Дивіться в очі слухачам, циклічно скануючи своїм орлиним поглядом, що гіпнотизує, ряд за рядом. Кожний буде думати, що Ви звертаєтеся саме до нього, і буде дуже схвильований вашою увагою. Навіть ті, які не слухали перестануть займатися сторонніми справами, і будуть вас уважно слухати.
Похвалу у свою адресу приймайте з належною скромністю. “Похвала завжди приводить у зніяковілість: не знаєш, що відповісти, не знаходиш потрібних слів. Та і як можна відповісти на комплімент! Мене хвалили безліч разів, і я завжди бентежився, Я щораз почував, що можна було б сказати набагато більше!” (Марко Твен)
Ви прочитали: "Вибір оптимального технологічного рішення та його техніко-економічне обґрунтування – №5"Читати далі