МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ОСНОВИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ
Методичні вказівки
До практичних занять на тему:
„ Методи пошуку нових технічних
СУМИ
2010
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
СУМСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра інженерних технологій харчових виробництв
ОСНОВИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ
Методичні вказівки
До практичних занять на тему:
„ Методи пошуку нових технічних рішень ”
Для студентів 4 курсу,
Які навчаються за напрямом
6.051701 „Харчові технології та інженерія ”
Денної та заочної форми Навчання
СУМИ
2010
УДК 001.891 (075.8) ББК 72я73
Укладачі: Радчук О. В., к. т.н., доцент кафедри інженерних технологій харчових виробництв; Казаков Д. Д. асистент кафедри інженерних технологій харчових виробництв.
Основи наукових досліджень та технічної творчості: методичні вказівки до виконання практичних занять на тему „ Методи пошуку нових технічних рішень ” для студентів 4 курсу за напрямом 6.051701 „ Харчові технології та інженерія ” денної та заочної форми навчання/ Суми: Сумський національний аграрний університет. 2010- 12 с.
В методичних вказівках викладені завдання та загальні рекомендації щодо їх виконання, а також приведені тестові питання для самоперевірки знань по даній темі.
Рецензенти: Шандиба О. Б. к. т.н., доцент кафедри охорони праці; Бондарчук В. М., к. с.-г. н., доцент кафедри технології харчування
Відповідальний за випуск: кандидат технічних наук, доцент, завідувач кафедри інженерних технологій харчових виробництв О. В.Радчук.
Рекомендовано до видання вченою радою навчально-наукового інженерно-технологічного інституту СНАУ
Протокол № 3 від “ 22” листопада 2010 року.
© Сумський національний аграрний університет 2010
Вступ
Вивчення дисципліни «Основи наукових досліджень та технічної творчості» студентами освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» за напрямком підготовки «Харчові технології та інженерія» дозволяє студенту ознайомитися з організацією науково-дослідної роботи в Україні, навчитися методологічним основам наукового пізнання, використовуючи сучасні теоретичні та експериментальні методи моделювання, приймати нові технічні рішення та оцінити результат науково-дослідної роботи.
Практичні заняття є важливою складовою навчального процесу при вивченні вище вказаної дисципліни. Вони поєднують теоретичні і практичні навчання, підвищують рівень індивідуальної фахової підготовки кожного студента.
Кількість завдань визначається робочою навчальною програмою, окремі завдання виконуються в процесі самостійної роботи студентів у позаурочні години.
В кінці проведення заняття проводиться опитування студентів усно, письмово, з використанням контрольних питань, які наводяться в кінці кожної теми.
Виконання практичних робіт оформляється у зошит за встановленою формою і подається викладачу для перевірки і отримання заліку з нарахуванням кількості балів по кожній роботі згідно робочої навчальної програми дисципліни.
Мета проведення практичних занять
В результаті вивчення дисципліни «Основи наукових досліджень та технічної творчості» студенти повинні знати закономірності розвитку технічних систем і творчого мислення, методи і основні стадії наукових досліджень, принципи подолання технічних протиріч і методи пошуку нових технічних рішень, а також вміти обробляти науково-технічну і патентну інформацію, застосовувати на практиці сучасні прийоми та методи науково-технічної творчості, вести пошук нових технічних рішень.
Практичні заняття сприяють підвищенню зацікавленості студентів до даної дисципліни, поглиблюють професійні знання і уміння по спеціальності.
Організація проведення практичних занять
Практичні заняття проводяться з групою студентів в навчальній аудиторії. При цьому кожен студент повинен мати окремий зошит для оформлення практичних робіт, ручку, лінійку, олівець та калькулятор для інженерних розрахунків. Залік та нарахування балів, згідно робочої навчальної програми дисципліни, по практичному заняттю проставляється при пред’явленні студентом звіту про виконання роботи, наданні відповідей на питання по темі роботи та виконання вимог «Положення про організацію навчального процесу в Сумському НАУ».
Практичне заняття №2 (4 години)
Тема: «Методи пошуку нових технічних рішень»
Мета: «Вивчити категоріальний апарат наукового дослідження, методологію наукових досліджень, розкрити сутність методики та методу наукового дослідження, опанувати сучасні методи дослідження процесів і прийоми самостійного розв’язання наукових і техніко-економічних задач на виробництві»
План
1. Поняття методології та методу досліджень, функції і види методології наукових досліджень.
2. Об’єкти наукового дослідження та їх класифікація.
3. Гіпотези, докази та спростування у наукових дослідженнях.
4. Категоріальний апарат наукового дослідження.
5. Процес наукового дослідження та стадії його проведення.
6. Організаційно-методична підготовка дослідження.
7. Методи наукового дослідження.
8. Інформаційне забезпечення наукових досліджень.
Навчальні завдання
Завдання 1. Яке визначення, на Вашу думку, найповніше розкриває значення терміну “методологія”? Відповідь обґрунтуйте письмово.
Методологія – це: |
– вчення про правила мислення при створенні теорії науки |
– вчення про систему наукових принципів, форм і способів дослідницької діяльності |
|
– вчення про науковий метод пізнання |
|
– система наукових принципів, на основі яких базується дослідження і здійснюється вибір сукупності пізнавальних засобів, методів, прийомів дослідження |
|
– концептуальний виклад мети, змісту, методів дослідження, які забезпечують отримання максимально об’єктивної, точної, систематизованої інформації про процеси та явища |
Завдання 2. Знайти правильні відповіді та поєднати їх між собою стрілками:
Гіпотеза |
– вчення про способи організації і побудови теоретичної і практичної діяльності людини |
Теорія |
– спосіб досягнення мети, сукупність прийомів і операцій теоретичного, практичного освоєння дійсності |
Метод |
– система творчих методологічних і ціннісних установок, взятих усіма членами наукового співтовариства за зразок вирішення наукових завдань |
Методологія Ви прочитали: "Методи пошуку нових технічних рішень – №1"Читати далі 5% знижка
Призу не буде.
Наступного разу
Майже!
10% знижка
Безкоштовна електронна книга
Призу
Сьогодні не пощастило.
Майже!
15% знижка
Призу не буде.
Не пощастило.
Отримайте свій шанс виграти!
Безкоштвно покрутіть колесо. Це ваш шанс виграти чудові знижки!
Наші внутрішні правила:
|