Модуль II. Диференціальне числення функцій однієї змінної. Диференціальне числення функцій багатьох змінних.
- Основні елементарні функції шкільного курсу матики, їх властивості і графіки.
Функцією називається відповідність, при якій кожному елементу x із множини D відповідає деякий елемент y із множини E. Незалежна змінна x називається аргументом, а величина y – функцією. При цьому множину D називають областю визначення функції alt="Диференціальне числення функцій однієі змінноі" title="Диференціальне числення функцій однієі змінноі" class=""/>, а множину E –областю значень функції.
Графіком функції у вибраній системі координат називається множина всіх тих і тільки тих точок , для яких виконується рівність .
Загальні властивості функцій:
1.Якщо область визначення функції симетрична відносно початку координат і виконується рівність , функція називається парною. Приклади парних функцій: . Графіком парної функції є лінія, симетрична відносно осі ординат (осі Oy).
2.Якщо область визначення функції симетрична відносно початку координат і виконується рівність , функція називається непарною. Приклади непарних функцій: . Графіком парної функції є лінія, симетрична відносно початку координат.
3.Нехай задано числові функції та такі, що . Розглянемо функцію , яка будь-якому значенню ставить у відповідність число . Така функція називається складеною і позначається: , де називають внутрішньою, – зовнішньою функцією.
Деякі види функцій:
1. Постійна та лінійна функції.
Постійною називається функція , де – константа, деяке дійсне число. Область визначення . Функція парна. Множина значень складається з одного числа . Графіком є горизонтальна пряма (паралельна осі Оx), що проходить через точку .
Функція називається прямою пропорційністю. Область визначення . Функція непарна. Графіком є пряма, що проходить через початок координат і утворює з додатним напрямком осі Ox кут : , k – кутовий коефіцієнт прямої. Якщо k>0, то функція зростає на всій області визначення, якщо k<0, то функція спадає на всій області визначення.
Функція називається лінійною. Графіком лінійної функції є деяка пряма. Для побудови цієї прямої в системі координат x Oy достатньо побудувати дві її довільні точки. Область визначення .
Функція не є ні парною, ні непарною (такі функції називають несиметричними, або функціями загального виду).
2. Квадратична функція.
Функція виду , де – фіксовані числа (константи), причому , називається квадратичною. Область визначення . Графіком квадратичної функції є парабола. Абсциса вершини параболи знаходиться за формулою . Якщо , то вітки параболи напрямлені вгору, якщо , то вітки параболи напрямлені вниз.
3. Степенева функція.
Степеневою називається функція виду , де – фіксоване дійсне число, відмінне від нуля. Область визначення .
Якщо – натуральне парне число, то всі властивості степеневої функції співпадають з властивостями функції .
Якщо – натуральне непарне число, то всі властивості степеневої функції співпадають з властивостями функції .
На практиці часто зустрічається степенева функція .
4. Дробово-лінійна функція.
Функція , де називається оберненою пропорційністю. Графіком оберненої пропорційності є гіпербола. Область визначення . Функція непарна.
Якщо , то графік функції розміщений в I та III квадрантах ( при , при ); функція спадає на кожному з проміжків .
Якщо , то графік функції розміщений в II та IV квадрантах ( при , при ); функція зростає на кожному з проміжків .
Графік функції має дві асимптоти: вертикальну – вісь Oy і горизонтальну – вісь Ox.
Дробово-лінійною називається функція виду . Її графіком є гіпербола, яка одержується з графіка оберненої пропорційності шляхом паралельного зсуву на вектор . Ця гіпербола має вертикальну асимптоту та горизонтальну –. Вершиною параболи є точка .
- Границя функції на нескінченності. Односторонні границі функції. Нескінченні границі. Асимптоти кривої.
– Границя функції на нескінченності
Досліджуючи функції, які визначені на нескінченних проміжках, доводиться вивчати поведінку цих функцій при як завгодно великих за модулем значеннях аргументу x, тобто при або . Пояснимо вище зазначене на конкретному прикладі.
Дослідимо поведінку функції при необмеженому зростанні x. В цьому випадку кажуть, що . Бачимо, що значення будуть залишатися додатними і необмежено зменшуватись, наближаючись до нуля. Іншими словами, при функція прямує до нуля, тобто . Число нуль називають границею функції на .
Означення. Нехай функція f(x) визначена на проміжку . Число називається границею функції f(x) при , якщо для довільного дійсного числа існує таке дійсне число , що для всіх чисел виконується нерівність .
За допомогою логічної символіки означення можна записати так:
.
Аналогічно, для функції y=f(x), визначеної на проміжку :
.
Геометрично означення фіксує той факт, що графік функції y=f(x) для всіх достатньо великих x як завгодно близько підходить до прямої y=A і знаходиться для чисел у смузі . У цьому випадку кажуть, що пряма y=A є горизонтальною асимптотою графіка функції y=f(x).
Графік функції y=f(x) може мати і похилі асимптоти y=kx+b, .
Означення. Нехай функція y=f(x) визначена на проміжку . Пряма y=kx+b називається асимптотою графіка функції y=f(x) при , якщо
.
Рівність в означенні означає, що віддаль точки Від прямої y=kx+b прямує до нуля при .
Аналогічно визначається асимптота графіка функції y=f(x), визначеної на проміжку при .
Теорема (про похилі асимптоти кривої). Нехай функція y=f(x) визначена на проміжку . Для того, щоб пряма y=kx+b була асимптотою графіка цієї функції, необхідно й достатньо існування границь
та .
Приклад. знайти похилі асимптоти графіка функції .
Розв’язання. Задана функція визначена на проміжках та . Обчислимо для неї вказані границі:
.
Отже, пряма є асимптотою графіка функції при .
– Нескінченні границі
Приклад функції показує, що дріб при наближенні x до нуля справа необмежено зростає, а при наближенні x до нуля зліва необмежено спадає. В цьому випадку кажуть, відповідно, що і .
Означення. Нехай функція y=f(x) визначена у деякому проколотому околі точки . Кажуть, що , якщо для довільного числа існує таке число , що для всіх чисел виконується нерівність .
Геометрично це означає, що графік функції при необмеженому наближенні х до Справа необмежено піднімається вгору.
Аналогічно визначаються
, .
Пряма в цьому випадку називається вертикальною асимптотою графіка функції y=f(x).
Приклад. знайти вертикальні асимптоти графіка функції .
Розв’язання. Помічаємо, що при знаменник дробу прямує до 0, а чисельник до 4, причому
.
Тому пряма є вертикальною асимптотою графіка функції .
- Диференціал функції, його геометричний зміст, інваріантність форми диференціала.
- Опуклість, угнутість кривої, точки перегину; достатня ознака опуклості, угнутості кривої.
- Диференційовані функції кількох змінних. Диференціювання складених функцій.
Неявні функції однієї і двох змінних
Одним із способів задання функції є задання її рівнянням . Розглянемо, наприклад, рівняння і з’ясуємо, які функції його задовольняють.
Очевидно, функції задовольняють дане рівняння. Їх називають неявними функціями, визначеними рівнянням . Крім цих функцій існує безліч інших функцій, які задовольняють це рівняння. Наприклад, якщо зафіксувати непорожню множину E дійсних чисел, відмінну від R, то функція
також задовольняє рівняння .
Рівняння , очевидно, не задовольняє жодна дійсна функція . Рівняння задовольняє на множині R дійсних чисел єдина функція .
Означення. Функція , яка перетворює рівняння у тотожність, називається неявною функцією, визначеною цим рівнянням.
Зауваження. Термін “неявна функція” характеризує не природу функції, а аналітичний спосіб її задання.
Наступна теорема дає достатні умови існування, неперервності і диференційовності неявної функції.
Теорема. Нехай задано рівняння , де функція неперервна разом із частинними похідними і у деякому околі точки , причому , а . Тоді це рівняння визначає у деякому околі точки єдину неперервну разом із похідною функцію таку, що , а
, де . (1)
Теорему приймаємо без доведення. Геометрично вона означає, що поверхня, задана рівнянням , у деякому околі точки , перетинає координатну площину (тобто площину XOY) по деякій кривій, яка і є графіком неявної функції .
З рівняння дотичної до кривої у точці , де ,
І формули (1) випливає рівняння дотичної в точці до кривої, заданої рівнянням
, (2)
Яке записують в симетричному вигляді так:
(3)
Рівняння нормалі в точці до кривої, заданої рівнянням , має вигляд
(4)
Одним із способів задання функції двох змінних є задання її рівнянням . Наприклад, рівняння задає в крузі функцію , а рівняння не задає ніякої дійсної функції . Існує теорема, аналогічна теоремі 6.3, яка дає достатні умови існування, неперервності і диференційовності неявної функції , визначеної рівнянням .
Рівняння при певних умовах задає деяку поверхню . Будемо вважати, що функція диференційовна в деякому околі точки , яка лежить на поверхні . Проведемо через точку на поверхні довільну криву L і дотичну до неї у точці (рис).
Нехай параметричні рівняння кривої L: , а координати точки : .
, оскільки крива L лежить на поверхні . Тому за правилом диференціювання складної функції маємо
(5)
Рівність (5) є скалярним добутком векторів і . Але вектор – це вектор дотичної до кривої L у точці . Тому з рівності (5) випливає, що дотична до кожної кривої на поверхні , яка проходить через точку , перпендикулярна до вектора , тобто всі такі дотичні лежать в одній площині, яка проходить через точку і перпендикулярна до вектора . Цю площину називають дотичною до поверхні у точці . Її рівняння має вигляд
(6)
Зокрема, якщо поверхня задана рівнянням , то з рівняння (6) одержимо рівняння дотичної площини до поверхні у вигляді
(7)
З рівняння (7) випливає геометричний зміст диференціала функції . Права частина рівності (7) є диференціалом функції обчисленим у точці . У лівій частині рівності маємо різницю , що є приростом аплікати дотичної площини до поверхні у точці .
Таким чином, диференціал функції у точці дорівнює приросту аплікати дотичної площини до поверхні, заданої рівнянням у точці .
З рівнянь (6) і (7) отримуємо відповідні рівняння нормалі до поверхні:
(8)
(9)
Формула Тейлора для функції двох змінних
Як і для функції однієї змінної, для функції багатьох змінних має місце формула Тейлора, яка в диференціальній формі записується так:
(10)
Де запис означає приріст функції у точці , тобто різницю , а точка лежить на відрізку .
Зокрема для функції двох змінних, яка має у деякому околі точки неперервні частинні похідні до – го порядку включно, приріст
(11)
Де точка лежить між точками і на відрізку . Формулу (11) приймаємо без доведення.
При рівність (11) приймає вигляд
(12)
Звідки
, (13)
Де максимум береться в околі точки радіуса . Нерівність (13) дає оцінку точності наближеної формули .
Формула Тейлора (11) використовується при встановленні достатніх умов екстремуму функції двох змінних. Зауважимо, що через частинні похідні ця формула має більш громіздкий запис:
(14)
Ви прочитали: "Диференціальне числення функцій однієі змінноі"Читати далі